Çıtır Bilgiler

Zihninizi Susturun ve Hayatınızı Sevin

Okuma Süresi: 2 dakika

Zamanın hızla akıp gittiği, oradan oraya koşturduğumuz metropol hayatında yaşam mücadelesi vermekteyiz. Hayatımızın tadına varmadan, sevdiklerimizle kaliteli zaman geçirmeden, kendimize vakit ayırmadan, günü kurtarma çabasıyla koşuşturma içinde günlerimizi geçiriyoruz. Yoğun geçen günün ardından genelde yorgun, mutsuz ve keyifsiz oluyoruz. Üstelik birçok işin sonunu getiremediğimizi görerek suçluluk duygusuyla suratlar asık bir şekilde ertesi güne başlamaya hazırlanıyoruz.

Düşüncelerimiz oradan oraya koşturup dururken, kafamızın içinde birçok ses varken, üstelik bu seslerin hiçbiri halinden memnun değilken, sürekli yetersiz hissediyor, kendimizi eleştiriyor ve suçluyorsak yapmamız gereken tek şey biraz sakin kalmak olacaktır. Sakin kalıp zihnimizi boşalttıkça rahatladığımızı ve gün içinde, içinden çıkamadığımız sorunların daha kolay üstesinden geldiğimizi fark edeceğiz.

single_content_01_v01

Ruhsal farkındalığa ulaşmanın en güzel yolu meditasyonu hayatımıza sokabilmektir. Bu sanıldığı gibi zor bir uygulama da değildir. Vakit bulacağınız her hangi bir zaman içinde birkaç dakikamızı ayırarak meditasyon ile nefesimize odaklanarak, güzel şeyler düşünerek ve zihnimizi kısa bir süreliğine dinlendirerek daha dinç, daha keyifli ve iyi hissedebiliriz.

Meditasyonun vücut ve beyin üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğundan; sinir sistemini dengeler, bedende hafiflik ve canlılık oluşturur, kişini kendi ile ve dünya ile olan ilişkileri kolaylaşır ve baskılar, gerginlikler kalkar, meditasyon yapanların kalp atışları uyum haline girer hatta yavaşlar.

Meditasyon yapmak için;

* Omurganız dik olacak şekilde bir sandalyeye oturun
* Bacaklarınızı, kollarınızı çapraz yapmayın. Kilitlemeyin, serbest bırakın. Ellerinizi dizlerinizin üzerine de koyabilirsiniz.
* Dilinizin ucunu üst dişlerinizin arkasına değecek şekilde damağınıza dayalı tutun.
* Bir çiçek kokladığınızı düşünerek nefes alın. İşte bu diyafram nefesidir.
* Meditasyona başlamadan önce, burnunuzdan nefes alarak burun deliklerinin açılmasını sağlayın.

single_content_01_v01

Tavsiyemiz meditasyonu alışkanlık haline getirmeniz olacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir