Çıtır Bilgiler

Zihninizi Susturun, Pazartesi’yi Ve Tüm Hayatınızı Sevin …

Okuma Süresi: < 1 dakika

Zamanın hızla akıp gittiği, oradan oraya durmadan koşturduğumuz metropol hayatında yaşam mücadelesinin zor olduğunun beyinlere kazındığı bir dönemde yaşıyoruz. Hayatımızın tadına varmadan, keyifli birliktelikler yaşamadan, sevdiklerimizle kaliteli zaman geçirmeden, kendimize vakit ayırmadan, başkalarının isteklerini yerine getirme görev bilinciyle ve öylesine günü kurtarma çabasıyla bir koşuşturma içinde geçiriyoruz.  Koşturmalı günün sonunda genelde yorgun, mutsuz ve keyifsiz oluyoruz. Üstelik birçok işin sonunu getiremediğimizi görerek suçluluk duygusuyla suratlar asık bir şekilde ertesi güne başlamaya hazırlanıyoruz.

Düşüncelerimiz oradan oraya koşturup dururken, kafamızın içinde birçok ses varken, üstelik bu seslerin hiçbiri halinden memnun değilse, sürekli yetersiz hissettiriyorsa eleştiriyorsa, suçluyorsa ve onları susturamıyorsanız işte yapmanız gereken tek şey biraz sakin kalmak olacaktır.

Ruhsal farkındalığa ulaşmanın en güzel yolu olan mediyasyonu hayatımıza sokabilirsek ki bu sanıldığı gibi zor bir uygulama değildir. Vakit bulacağınız her hangi bir zaman birkaç dakikanızı ayırarak meditasyon ile nefesinize odaklanarak,  güzel şeyler düşünerek ve zihnimizi kısa bir süreliğine dinlendirerek ve bunu alışkanlık haline getirerek daha dinç, daha keyifli ve iyi hissedebiliriz. Meditasyon Vücut ve beyin üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır, sinir sistemini dengeler, bedende hafiflik ve canlılık oluşturur, kişini kendi ile ve dünya ile olan ilişkileri kolaylaşır ve baskılar, gerginlikler kalkar, meditasyon yapanların kalp atışları uyum haline girer hatta yavaşlar.

Meditasyon yapmak için ;

* Omurganız dik olacak şekilde bir sandalyeye oturun.

* Bacaklarınızı, kollarınızı çapraz yapmayın. Kilitlemeyin. Serbest bırakın. Ellerinizi dizlerinizin üzerine de koyabilirsiniz.

* Dilinizin ucunu üst dişlerinizin arkasına değecek şekilde damağınıza dayalı tutun.

* Bir çiçek kokladığınızı düşünün. İşte bu diyafram nefesidir.

* Meditasyona başlamadan önce, burnunuzdan nefes alarak burun deliklerinin açılmasını sağlayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir