Çıtır Bilgiler

Yüzme Havuzlarında Hijyen!

Yüzme Havuzlarında Hijyen
Okuma Süresi: < 1 dakika

Yüzme Havuzlarının Hijyenine Dikkat Ediyor Musunuz?

Yüzme Havuzlarında Hijyen
Yüzme Havuzlarında Hijyen

Şeker bayramının yaz ayına gelmesiyle birlikte insanlar bayram ziyaretlerinin bitimiyle birlikte serinlemek ve dinlenmek amaçlı soluğu deniz, havuz ya da su parklarında almaya hazırlanıyor.

Özellikle çocukların eğlenceli vakit geçirdikleri havuz ve su parklarının temizliğine dikkat etmezseniz, bayram sonunda mantar ve çeşitli hastalıklarla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.

Mantar hastalığının ayak parmak aralarında, kasık, ense bölgesi gibi vücudun çeşitli yerlerinde sıklıkla görülür.  Denizde de mantara neden olan mikroorganizmaların bulunur, fakat havuzlarda bu risk çok daha fazladır. Mantarın kirli ve nemli ortamlarda üremeyi sevdiğini unutmamak gerekir. Mantar kirli ve nemli ortamlarda, eşyaların kişisel kullanılmaması durumunda mikrop yoluyla bulaşıyor. Kızarıklık, deride soyulma, beyaz kabuklanmalar, şiddetli kaşıntı, bulantı gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Islak terlikler, ıslak kum, havuz kenarları, nem oranı yüksek yerler mantarı oluşumuna ve çoğalmasına zemin hazırlıyor.

Bayram tatili sonunda, mantar hastalığı ile uğraşmak istemiyorsanız, uzmanlar  havuz tercihinizi temizliğinden emin olacağınız güvenilir bir tesisten yana kullanmanızı, kişisel eşyalarınızı (terlik, havlu, mayo vs) sık sık yıkayarak kurutmanızı ve başka insanlarla ile paylaşmamanızı önermektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir