Çıtır Bilgiler

Yazın Uyku Düşmanı Sivri Sineklere Dikkat !!!

Okuma Süresi: 2 dakika

Yazın Uyku Düşmanı Sivri Sineklere Dikkat !!!

Yaz aylarının korkulu rüyası sivrisinekler,  özellikle alerjisi olanlar için hayatı kâbusa dönüştürebiliyor.

Problemi yaratan dişi sivrisinekler, yumurtalarını beslemek için kan emiyor, ağızlarındaki protein içerikli salyalarını ısırdıkları deriye aktarıyor ve alerjik reaksiyon oluşturuyor.

Yazın Uyku Düşmanı Sivri Sineklere Dikkat !!!

Sivrisinek insanları ısırdığında ciltte 3 – 5 mm boyutlarında kızarıklık ve kaşıntılı kabarıklar oluşturuyor. Uzmanlar özellikle sivrisinek alerjisi denildiğinde ise tek tek ısırık reaksiyonlarından daha çok, bir kolun, göz kapağın veya ayağın tümüyle şişmesinin söz konusu olduğuna dikkat çekiyor. Büyük bir alanda şişme görülmesine rağmen, sivrisinek ısırığının olduğu alana ait bir tepkime olduğunu ve bütün vücudu etkilemediğini belirtiyorlar.

 

  Sivrisinek alerjisinin tedavisinin önce korunmakla başladığını unutmamak gerekir. Sivrisineklerin çok olduğu bataklık veya uzun çalılık arazilerinden uzak durulmasına, bu tip alanlarda uzun kollu ve bacakları kapatan kıyafetlerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Sivrisinekler daha çok vücut kokusuna gelirler bu sebeple akşam saatlerinde terleme ile sonuçlanan aktivitelerden kaçınılmalıdır. Her gün bolca C vitamini tüketin. C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan vücudunuzda birikmez, fazla terlemeyi önler, sivrisinekler de bundan nefret ederler.

Yazın Uyku Düşmanı Sivri Sineklere Dikkat !!!

Fesleğen kokusu sivrisinekleri uzaklaştırır. Başucunuza bir saksı fesleğen ya da bir tutam reyhan koyarsanız, odanıza sivrisinek gelmez.  Kokusu rahatsız etmeyecekse sarımsak ya da soğanı ikiye bölüp başucunuza koyarak da sineklerden korunabilirsiniz.

 

Sineklerden kaçınmanın mümkün olmadığı durumlarda, bebeklerde 2 aylıktan itibaren % 10 – 30 oranında DEET içeren sivrisinek kovucu ilaçlar doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir