Çıtır Bilgiler

Yaza Hafif Bir Başlangıç

Okuma Süresi: 2 dakika

Kışın rehavetini üstünüzden atamadıysanız, kendinizi hiç sıkmadan buzdolabınızda yapacağınız birkaç değişiklikle birlikte kendinizi çok daha hafif ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Kilo vermek ya da kilomuzu korumak istiyorsak aç kalmamamız gerektiğini uzun zamandır diyetisyenlerden ve sağlık uzmanlarından duyuyoruz.

Mutfağınızda olduktan sonra yeseniz bile pişman olmayacağınız sağlıklı besinleri sizler için araştırdık;

Kinoa

single_content_01_v01

Kinoa yüksek oranda protein ve tüm temel amino asitleri içerir. Bir çay fincanı kinoada bir orta boy hamburgerden daha fazla protein vardır. Bitkisel gıdalar arasında en yüksek protein içeriğine sahip olan kinoa süper besin olarak adlandırılmaktadır. Kinoayı bulgurun ve pirincin kullanıldığı bütün yemeklerde kullanabilirsiniz. Pilav yapabilir, çorbalara koyabilir ve dolma içlerinde kullanabilirsiniz. Garnitür olarak yemeklere ekleyebilirsiniz. Haşladıktan sonra salatalara koyabilirsiniz. Sebze, et ve tavuk gibi yemeklere de yakışıyor. Ekmek, kek ve kurabiyelerde bile kullanabilirsiniz. Süt ile haşlayıp veya kavurup irice dövdükten sonra müslilere ekleyebilirsiniz, un haline getirip pasta, kek, kurabiye ve hamur işlerinde kullanabilirsiniz.

Chia Tohumu

single_content_01_v01

Chia içeriğindeki zengin protein yağ, lif ve omega 3 tarafından oldukça zengindir. Görüntü olarak ne kadar ufak gözüksede sonrasında lifli yapısı sayesinde verdiği tokluk inanılmazdır.. Yoğurdun ya da sütün içine karıştırılıp tüketildiği gibi özel tariflerle yapılan pudingler sıcak yaz günlerinde sağlıklı bir alternatif olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Yulaf

single_content_01_v01

Yulaf karakteri bakımından unlu tariflerde kullanacağımız sağlıklı bir alternatif olarak kullanacağımız malzemelerin başında gelmektedir.

Soya Sütü

single_content_01_v01

Soya sütü ,soya fasulyesinin bir gün suda bekletildikten sonra püre haline getirilip süzüldükten sonra çıkan suyun 10 dakika kaynatılmasıyla yapılmaktadır. Ayrıca büyük marketlerde hazır olarak satın almamız mümkündür.Soya sütü yüksek lifli bir içecek olmasının yanı sıra içinde yer alan izoflavon onu sağlık açısından önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir