Çıtır Bilgiler

Yaz geldi güneş pırıl pırıl ve güneşlenmemek kaçınılmaz!

Okuma Süresi: 2 dakika

Cildini bronzlaştırmayı kim istemez ki…

Güneşin vücudumuza D vitaminini oluşumunu sağladığını ve güneş ışınlarına vücudumuzun gereksinim duyduğunu biliyoruz. Ancak güneş ışınlarının zararlı etkileri de vardır. Erken yaşta yüzde kırışıklıklar çillenme, katarakt, deride lekeler ve sonunda da cilt kanseri ve bunun gibi birçok hastalığa neden oluyor bu yüzden güneşe karşı önlem alınmalıdır. Güneş kremi sürmeden dışarı çıkılmamalı ve 2 saatte bir krem yeniden sürülmelidir.

guneslenmek

Güneş yanığında neler yapılmalı?
Hafif güneş yanıklarında cildin kızarıklığı ve acısının giderilmesine çalışılır. Bunun için;

  • Güneş yanığı olan yerlere soğuk kompres yapılabileceği gibi serin bir duş da alınabilir. Böylece derinin sıcaklığı azaltılarak rahatlanabilir.
  • Cildi besleyici ve nemlendirici kremler sürülebilir. Bu kremlerin sürmeden önce buzdolabında bir süre bekletilmesi daha da rahatlatıcı olabilir.Ağrı kesici ve iltihabı önleyici ilaçlar güneş yanığı olan yerlerin şişmesini engeller ve acısını alır.
  • Bol miktarda su içilmeli, susuz kalınmamalıdır.
  • Güneş yanıkları tam olarak iyileşene kadar güneşten uzak durulmalıdır.

Yukarıdaki önlemlerle güneş yanıkları genellikle iyileşir. Ancak; vücudunuzun %20’sinden fazla bir alanda sıvı dolu kabarcıklar oluşursa ve susuz kaldığınızın işaretleri olan kuru ağız, susama hissi, idrar miktarının azalması ve hatta baş dönmesi ve bitkinlik gibi belirtiler de ortaya çıkarsa bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

gunesten_korunma_3

Güneş yanığı oluştuğu durumda kesinlikle yoğurt gibi benzeri maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir