Çıtır Bilgiler

Yaşamınızda Bahar Temizliği

Okuma Süresi: < 1 dakika

Diğer mevsimler ile ilgili olmayan bir kavram var Bahar’da; “Bahar Temizliği”… Neden “Yaz Temizliği” ya da “Kış Temizliği” yapılmaz diye düşünmüşümdür. Neden bu temizlik “Bahar”a özgü anılagelmiş?

Kış boyunca doğru dürüst temizlenemeyen Cam’lar için mi? Yoksa soğuk günlerde açılamayan ve yeteri kadar havalandırılamayan evlerin içinde biriken yoğun kış kokusunun ancak “Bahar temizliği” ile arınacağının düşünülmesi mi? Kimbilir …

Bahar ayı ne güzeldir dimi doğa canlanır, çiçekler, böcekler, kuşlar her şey bir başka hoş gelir göze, güneş yüzünü göstermeye başladıkça insana kendini daha bir enerjik daha bir pozitif hissettirmez mi? Bir çoğumuz için bu böyledir… Eğer siz de benim gibi hazır pozitif ve enerjik bir ruh haki içindeyseniz gelin yaşamlarımıza bir dönüp, içselleşip, hayatlarımızın da bir tozunu alalım, eski ve işe yaramayan düşünceleri zihnimizden atalım, affedemediklerimizi affedip, hafifleyelim, silkinelim arınalım… Bu da harika bir bahar temizliği olmaz mı?

Sonra soralım kendimize her gün sadece kendimiz için bir şey yapıyor muyuz diye? Zamanımızı neye ne kadar harcıyoruz bir göz gezdirelim, ne kadar şükrediyoruz sahip olduklarımız için ve ne kadar üstünü örtüyoruz mutsuzluklarımızın?

Bir de çevremizdeki soyut kirlerden, sorunlardan, kronik problemli ilişkilerden, bizi sürekli aşağı çeken bir türlü kurtulamadığımız kişilerin yükü durumlardan kurtulmanın da tam zamanıdır.

Kendimizi zor durumlara sokacak, zamanı iyi kullanmanıza neden olacak projelere; daha teklif edildiklerinde “Hayır!” demesini öğrenelim… Yardım diye başladığımız bir iş; görevimiz haline gelmeden ondan uzaklaşmayı bilelim… Bundan böyle Keyif almadığımız hiç bir yemeği tabağımıza almayalım bile…

Zamanında işimize yaramış ama artık yolumuzu tıkayan kararlarımızdan

kurtulalım… O kararlar bu zamana kadar bize hizmet etti ama artık engel oluyorlarsa onlarla vedalaşmanın bırakmanın vakti geldi demektir, kendilerine teşekkür edip gönderelim ve arkalarından su dökmeyelim.

Gelin; bu bahar güzel bir “Bahar Temizliği” yapalım… Öyle güzel bir temizlik olsun ki bir sonraki bahara kadar hiç kirlenmesin çevremiz, yaşamımız…

 

Tertemiz bir ay ve mevsim dileklerimle…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir