Çıtır Bilgiler

Windows 95’ten Günümüze

Okuma Süresi: 3 dakika

Windows 95 ve Günümüze

24 Ağustos 1995, bugün Windows 95, Microsoft tarafından dünyaya tanıtıldı ve yeni bir serüvenin ilk yolculuğu başladı. Microsoft, Windows ve DOS işletim sistemini ilk defa burada birleştirdiği için büyük bir önem taşır. Dönemin en çok kullanılan işletim sistemi ünvanını taşıyan Windows 95, günümüz Windowsları’nın temel yapı taşlarını oluşturdu. Şimdi gelin Windows 1.0’dan günümüze neler değişti? Hayatımıza neler girdi?

Windows 1.0

15-08/07/01-windows-1.png

Microsoft’un ilk stabil sürümüdür. Fakat satış konusunda pek bekleneni yakalayamamıştır. Notepad, Paint ve Writer gibi temel Windows yazılımlarını beraberinde getirmiştir.

Windows 2.0

Windows 1.0 üzerine geliştirilen bu sürüm Windows 1.1 diyede adlandırılabilir. Bu sürümle birlike Word ve Exel üyeleri ilk kez tanıtıldı. Fakat Mac OS X benzerliği nedeniyle Microsoft ve HP, Apple tarafından açılan davalarla mücadele etti.

Windows 3.0

15-08/07/02-windows-3.png

Bu sürüm ilk kez oyunlarla kullanıcıların karşısına çıktı. Solitaire ve Minesweeper gibi oyunların çıktığı ilk işletim sistemi olmuştur.

Ayrıca Windows 3.0 işletim sistemi, gelişmiş ara yüzü sayesinde beğenileri toplamıştı. Büyük bir başarı yakalamıştı.

Windows 95

15-08/07/03-windows-95.png

Günümüz Windows sürümlerine ön ayak olan Windows 95, 1995 yılında çıktığı için adını 95 olarak almıştır. Bu sürümle birlikte Internet Explorer, Başlat menüsü ve görev çubuğu da ortaya çıkmıştır.

Windows 98

15-08/07/04-windows-98.png

Windows 98’de adını çıktığı yıldan almıştır. Geliştirilen internet hizmetleri, hızlı başlat ve harici aygıtlar ile hızlı bağlanmasıyla baya dikkatleri üzerine topladı.

Çıkışıyla birlikte Outlook yazılımını ve Microsoft WebTV yazılımı ile de TV izleme olanağını getirmiştir.

Windows ME

Yıla göre isim alan son Windows sürümü Windows ME’dir. Windows ME, Milenium Edition yani Milenyum çağından alıyor ismini. Windows 98’deki tüm sorunlar burada çözüldü ve Windows Live Movie Maker ve Windows Media Player gibi yazılımlar aileye katıldı. Ayrıca geri yükleme özelliği de beraberinde duyuruldu.

Windows XP

15-08/07/05-windows-xp.png

Kişisel bilgisayarlar yanı sıra sunucular için de geliştirilen Windows XP, Microsoft’un patlama noktası oldu. Korsan büyük çapta engellendi ve büyük satış rekorları kırdı.

Beraberinde ClearType, Uzaktan Erişim, Kullanıcı Hesapları ve Internet Explorer 6 yazılımlarını getirdi.

Windows Vista

15-08/07/06-windows-vista.png

Microsoft’un en başarısız işletim sistemi olarakta bilinir. Windows Aero adındaki saydam arayüz özelliği ile dikkat çekti.

Windows kenar çubuğunun da ilk kez geldiği Windows Vista, XP’de çalışan bir çok uyumlu yazılımı bozduğu için hiç sevilmedi.

Windows 7

15-08/07/07-windows-7.png

Windows XP’den sonra tekrar çok sevilen bir sürüm çıkarıldı. İlk kez geliştirici sürümleri denendiği için tüm hatalar giderildi ve 2009 yılında Windows 7 tanıtıldı.

Windows 8 ve 8.1

15-08/07/08-windows-8.png

Metro arayüz ile dikkatleri kendisine çeken Windows 8, market özelliğiyle farklı mecra’nın kapısını araladı fakat yine de kullanıcılar tarafından sevilmedi. Özellikle başlat menüsünün kaldırılması birçok kişinin tercih etmemesine sebep oldu.

Windows 8.1’de ise yaşanan sorunlar giderildi, başlat menüsü geri getirildi ama yine Windows 7 kadar sevilmedi.

Windows 10

15-08/07/09-windows-10.png

En son Windows sürümü olan Windows 10, başlat menüsü getirildi ve metro arayüzü ile birleştirildi. Cortana, Microsoft Edge gibi pek çok yenilikle geldi. Yapılan araştırmalara göre de kullanıcılardan tam puan aldı.

Windows 10 yıl dönümü güncellemesi ile sistemdeki bir çok sıkıntı da giderildi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir