Çıtır Bilgiler

Wall Street’de Eşitsizliğe Karşı Savaş

Okuma Süresi: < 1 dakika
Boğa Heykeli’nin Karşısında Duran Korkusuz Kız Heykeli

8 Mart Emekçi kadınlar günü kampsamında ABD’nin finans merkezi Wall Street’te bir farkındalık çalışması yapıldı. Wall Street’in efsane Boğası’nın karşısına bir küçük kız heykeli dikildi. Peki neden ? Anlamları nedir bunları anlatacağız şimdi.

Boğa Heykeli

Ünlü heykel traş Arturo Di Modica tarafından, bir gece de dikildi. 1986 yılında Wall Street çökmesine karşı bir panzehir olarak can verdi. Boğa Heykeli, erkeklik ve cesaretin simgesidir.

Bu erkek hegomanyasını yıkmak, şitsizliğe karşı savaşmak ve kadınlarında bu piyasada büyük yeri olduğunu, onlarında korkusuz, güçlü olduklarını simgeleyen “Korkusuz Kız Heykeli” , Uruguaylı sanatçı Kristen Visbal tarafından yapıldı.

fearlessgirl_statue_wallstreet_getty_0.jpg

Korkusuz Kız Heykeli, New Yorklular tarafından çok ilgi gördü ve hatta tüm dünyada büyük ses getirdi. Artık bir simge haline gelmeye başlamıştı.

Büyük ilgi geldikten sonra Boğa Heykeli’nin heykeltıraşı, Korkusuz Kız’ın kaldırılmasını istedi. New York belediyesi, iki heykelinde kaldırılacağını ve başka bir yere taşınacağını söyledi. Korkusuz Kız heykeli, 2 Nisan 2017’ye kadar kalması belirlenirken, yüksek ilgiden dolayı 2018 de kaldırıldı.

Boğa heykelinin ne zaman kaldırılacağı ile alakalı bir açıklama yapılmadı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir