Çıtır Bilgiler

Venedik Karnavalı ve Maskeleri

Okuma Süresi: 2 dakika
venice carnival ile ilgili görsel sonucu

13.yüzyıldan bu yana geleneksel bir şekilde kutlanılan karnavaldır. Maskeleri ve kostümleri ile ünlenen karnaval şehirde rengarenk gezenlerle özdeşleşmiştir.

Dünyanın en renkli festivallerinden biri olan Venedik karnavalı her sene birbirinden oldukça değişik maskelere ev sahipliği yapıyor. Aslında maskeler karnavalın daha renkli olması adına yaratılmış birer sembol değil.  Maskelerin nasıl Venedik’in sembolü haline geldiğini anlatan iki farklı hikaye var.

Bunlardan birincisi takılan maskelerin 1348 yılında yaşanan veba salgının etkisi ile olduğu yönünde. Şehirde yaşayan insanların yarısını öldüren veba, geride bıraktıklarının yüzlerinde de iz bırakmıştır. İzlerini saklamak adına maskeler takmaya başlayanlar zamanla onları şekillendirmeye, renklendirmeye çalışmışlardır. Hala daha sade olup burunları uzun olanlara veba maskesi denilmektedir.

venice carnival ile ilgili görsel sonucu

İkinci bir hikayeye göre halkın arasında ki sınıf farklılıklarını gizlemek adına maske takma modası başlamış. Böylelikle zenginler ile fakirler arasında fark kalmayacak ve halk istediği gibi şehirde gezebilecekti. Fakat maske modası sınıf farklılıklarını ortadan kaldırmaya yetmemiş şehirde daha fazla sorunu ortaya çıkarmıştır. Yasak olan davranışların hızlı yayılmasına neden olmuştur. Bu kötü yayılmadan sonra maskeler yasaklanıp senede belirli zamanlarda takılmasına izin verilmiştir. Zamanla karnavallarda ve özel günlerde kullanımı yayılmıştır.

Ä°lgili resim

Bugün Venedik festivalinin simgesi haline gelen maskelerin bir çok çeşidi vardır. Renk olarak çok çeşitliliği olsa da gümüş ve altın renkleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Her türlü desenin kullanıldığı maskeler, tüylerle de çeşitlendirilmektedir. Şekillerine göre yüzü tam kapatan ve sadece gözleri kapatan olarak iki ayrılırlar.

Bauta, yüzü tamamen kapatan maskelere denmektedir. Basit bir tarzda tüm yüzü kapayan maske olarak tanımlandırılmaktadır. Hikayelerden birinde bahsedilen anonimliği tamamen sağlar. Yemek yemek için altında bir mesafe bırakılan maske en çok tercih edilenlerdendir. Sadece gözleri kapatan maskeye de Columbina denmektedir. Deseni oldukça çeşitlendirilebilir olan maske tamamen kişinin yüzünü kapamadığından gizlilik sağlamaz.

venice mask fest ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca karnaval maskeleri ve karakterlerin maskeleri olmak üzere de çeşitlendirirler. Karakter maskeleri tarihi İtalyan komedi oyuncularının yüzleridir. Geleneksel, toplum tarafından çok sevilen kişiler kullanılarak günümüze kadar anılmaları sağlanmaktadır. Karnaval maskeleri ise eğlenceli ve çok çeşitli süslenenlerdir.

venice festival ile ilgili görsel sonucu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir