Çıtır Bilgiler

Uranüs Boğa’nın Ekonomik Etkileri

Okuma Süresi: 2 dakika

Uranüs Boğa’nın ekonomik etkilerini anlayabilmek için kısaca bir önceki Uranüs yıllarını inceleyelim.

Uranüs güneş etrafındaki dönüşünü 84 yılda tamamlar ve yaklaşık her burçta 7 yıl kadar kalır. Bir önceki Uranüs Boğa dönemi 1935-1942 yılları arasına denk geliyor. 2.Dünya savaşı ve büyük ekonomik buhranın tüm dünyayı etkilediği dönemler.

Wall Street in çökmesiyle A.B.D ‘ de başlayan büyük buhran başta İngiltere ve Almanya olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına almıştır ve etkileri 1939 yılına kadar sürmüştür. Yıkımlar,kayıplar,maddi sıkıntılar,kıtlık peş peşe gelmiştir.Piyasada para olmadığı için insanlar ihtiyaçlarını takas yoluyla karşılamaya başlamışlardı.

Büyük Buhran’nın Türkiye ye Etkileri :

Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni kurulduğu döneme denk gelen bu ekonomik buhran tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de etkilemiştir. Türkiye’nin dış ticareti genellikle tarım ürünleri ile hammadde ihracına ve sanayi maddeleri ithalatına bağlıydı. Tarımsal ürünlerin fiyatlarında yaşanan büyük düşüşler sonucunda Türkiye’nin dış ticaret hacmi daralmıştı.İflaslar başlamış,kredi borcu olan ticari şirketler, sanayiciler, çiftçiler borçlarını ödeyememeye başlamıştır. Türkiye 1933 yılında dış ödemelerde uygulanmaya başlanan kliring ve takas sistemini uyguladı.

Günümüzde Uranüs Boğa ‘nın Ekonomik Etkileri :

Boğa burcu Zodyak‘ın 2.burcu para ve değerler evinde bulunur. Toprak elementi ve sabit bir burçtur. Kök salmak, sahip olmak , yere sağlam basmak, maddi ve manevi olarak güvende olmak, sahip olduğu değerleri korumak, istikrar sağlamak ve sakinlik ister. İkinci ev aynı zamanda ekonomi , para, bankacılık, gayrimenkuller , kendi paramız ve değerlerimizle ilgilidir.

Uranüs ise ani başlangıçlar, bitişler, tahmin edilemezlik, şok eden ,devrim ve reformları hazırlayan, bağımsızlaştıran, bilim ve teknolojik gelişmeleri hızlandıran, değişime direnenleri duvardan duvara vuran ,değişime ayak uyduranlar için farkındalık yaratan , bilinç sıçratan ,özgürleştiren etkiler yaratan deli dolu ne zaman nerede ne yapacağı belli olmayan değişimlerin efendisi diye anılan bir gezegendir. İşte bu yüzden Uranüs Boğa’ya gelince değişimler dönüşümler kaçınılmazdır. Ekonomik istikrarı, süregelen dengeleri ve değerleri kökünden değiştirebilir. Boğa var olan değerleri korumaya çalışırken Uranüs illa değişim diye ani süprizlerle sistemi değişime zorlar.

Uranüs 15 Mayıs 2018 de Boğa burcuna geçti ve 7 Ağustos 2018 de geri hareketini yapmaya başladı. Ve Kasım 2018 de Koç burcuna geri döndü. O tarihe geri dönüp Türkiye’nin gökyüzü hareketlerine ve para piyasalarına etkisine baktığımızda;

11 Ağustos 2018 de Aslan burcunda 18 derecedeki güneş tutulması Uranüs Boğa’da retro iken gerçekleşti. Tutulma sonrası döviz, borsa ve faizlerde ani ve beklenmedik hareketler gerçekleşti.13 Ağustos günü 7,11 tl ye kadar yükselen dolar, tutulma ile birlikte yaklaşık 10 bin puan düşen borsa ve % 25.51’ e kadar çıkan tahvil faizine şahit olduk.

Uranüs 6 Mart itibariyle 0 derece Boğa burcuna geçiş yapıyor ve 2026 yılına kadar bu burçta kalacak. Önceki Uranüs Boğa döngüsündeki savaşlar ve güç mücadeleleri artık yeni çağın yöntemleriyle yapılacaktır.

Maddiyata bakış açımız ve değerlerimiz farklılaşabilir. Bizim için bugün değerli olan şeyler değerlerini aniden yitirebilir. Kapital birikim ve dünyayı yöneten finansal güçler değişebilir. Yeni güç odakları oluşabilir. Uluslararası ticarette geçerli olan para birimleri yerine farklı para birimleri yerini alabilir. Yeni dijital para birimlerine geçiş olabilir. Uranüs aynı zamanda teknoloji ile ilgilidir. Bankacılık ve para sistemlerinde reformlar krediler ve vergilerle ilgili düzenlemeler, döviz, altın ve borsada ani iniş çıkışlar ani kazanç kayıplar görebiliriz. Alışveriş ve ticaret alanında yeni sistemler gelebilir . Gıda şirketleri ile ilgili birtakım reformlar değişiklikler yapılabilir.

Global ekonomi devriminin başlangıcı sayılabilecek bu dönemde, değişimler ve dönüşümler kolay olmayacaktır. Değişime direnmek yerine uyum sağlamaya çalışırsak, bu dönemi farkındalığımızı arttırarak ve bilincimizi geliştirerek daha kolay geçirebiliriz.

Mine Şakar

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir