Çıtır Bilgiler

‘’-tr’’ Uzantılı Alan Adları Herkes Tarafından Alınabilecek!

Okuma Süresi: < 1 dakika

Birçok firma için uğraştırıcı bir süreç olan ‘alan adı alma’ işlemi artık kolaylaşacak gibi gözüküyor!

Her gün kullanıcı sayısı artan internet ve internet ile gelişmeye devam eden e-ticaret siteleri firmaları gibi birçok kurum için alan adı alma prosedüründe değişikliğe gidiliyor.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın açıklamasına göre TR uzantılı alan adlarına sahip olmak için belge zorunluluğu ortadan kalkıyor. Alan adı alma işleminde Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Ticaret Odaları, Türk Patent Enstitüsü gibi kurumlardan alınan resmi belgelerle başvurular gerçekleştiriliyordu. Uzun ve kâğıt işi dolu bu süreci kısaltmak ve firmaları bu koşuşturmadan kurtarmak için yeni bir sistem oluşturulacak.

Yeni sistemin prensibi: İlk gelen alır!

İlk gelen alır prensibi ile eğer talep ettiğiniz alan adı kullanılmıyorsa, kişi başvurduktan kısa süre sonra bu alan adını tescilleye bilecek. Yani sadece markanın kendinize ait olduğunu kanıtlarsanız bu .tr uzantılı adrese sahip olabileceksiniz demektir.

SEO uygulaması için de.tr alan adının kullanımının artması, Türkiye sayfasından kullanılan arama motorlarında Türkiye alan adlarının üst sıraya yerleştirmede fayda sağlar. Yani arayan kullanıcıya Türk sitesi olduğunuzu belirterek üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Başvurular aşamasında değişiklik talebine aynı alan adı için ilk olarak başvuran kişi alan adını kullanmaya başlayabilecek. Türkiye’ye özgü olan alan adı .tr’nin kullanımının artması için pratik bir değişiklik olsa da belge eksiklerinden oluşabilecek hataların ve güvenlik problemlerinin gerçekleşmemesini umuyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir