Çıtır Bilgiler

TORİNO ULUSAL SİNEMA MÜZESİ

Okuma Süresi: 2 dakika

Bu yazımız film severler için diyebiliriz. Eğer klasik film sevdalısıysanız, eskilere gitmek istiyorsanız ve eskiyi hissetmek istiyorsanız, burası kesinlikle tam size göre bir yer. İtalya’nın Torino ilinde bulunan “Ulusal Sinema Müzesi” tüm turistlere kapısı saat 09:00-20:00 arasında açıyor.

Bu yapı görselde de görüldüğü gibi bizi dışarıdan harika güzelliğiyle karşılıyor. Mole Antonelliana kulesinin içine yerleştirilmiş olan bu yapı, Maria Adriana Prolo Vakfı tarafından işletilmektedir. İçeriğin özü, tarihçi ve koleksiyoner Maria Adriana Prolo’nun çalışmalarının sonucudur.

Bu harika yapıyı ilk önce merkezden anlatmaya başlayalım. İlk girişte gözünüze bir asansör ve yukarı çıkan insanlar çarpıyor olabilir. O asansör sırasıyla kulenin en tepesine çıkartıyor ve Torino’yu tepeden görme şansını sizlere sunuyor.

Bu harika kırmızı koltuklara ise uzanıp, duvara yansıtılan içerikleri izleyebiliyorsunuz. Hem de koltukların baş kısmında bulunan hoparlör sayesinde gürültüden beş dakikalığına uzaklaşarak içeriğin tadını çıkarıyorsunuz.

Tabii ki de bununla sınırlı değil. Duvarlarda, yukarı boyunca giden siyah yolları görüyorsunuz. Yol boyunca birçoğu alan var ve hepsi birer film içeriğiyle dolu. Şimdi bunlardan bir kaçına bakacağız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir