Çıtır Bilgiler

Tırnak yiyenler DİKKAT!

Okuma Süresi: 2 dakika

                            Tırnak Yeme Alışkanlığı Neden Olur?

Tırnak yeme alışkanlığı takıntılı bir davranış olmanın yanında aslında kozmetik değil, psikolojik bozukluklara işaret eden bir durumdur.

Stresle baş etmenin yöntemi çok. Kimi ayaklarıyla ritim tutar. Bazıları saçlarıyla oynar. Tırnaklarını kemirir. Yapmam demeyin. Araştırmalara göre her insan sıkıcı derste, korku filminde ya da zorlu bir sınav öncesinde en az bir kere tırnaklarının tadına bakıyor.

Tırnak yemek başka hastalıkların belirtisi de olabilir. Obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) başlıcaları. Ayrılık kaygısı rahatsızlığı ve yatağı ıslatma gibi başka sorunlar da tırnak yemeyi tetikleyebilir.

Tırnak yemenin hem sosyal hem fiziksel yan etkileri gün gibi ortada. Kuşkusuz en bilineni çirkin, bakımsız, yara bere içinde tırnaklar. Ama burada bitmiyor. İşin bir de hastalık boyutu var.

Düzenli olarak tırnak ve tırnak eti yiyenlerin parmaklarında zamanla enfeksiyonlar gelişebilir. Ağızdaki mikroplar ve bakteriler açılan yaralara yerleşip çoğalabilir.

Tırnak yemenin sosyal ve duygusal sonuçları da unutulmamalıdır. Kimse çirkin ve yaralı parmakları olsun istemez. Gel gelelim bir başladı mı kendini durduramadığı için suçluluk duygusu hisseder. Çevre baskısı cabası. Sosyalleşme sorunları da çıkabilir.

tirnak-yemekten-kurtaran-oneriler-5349736

Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak mümkün. Bunun için bazı teknikler ve uygulamalar var.

Acı oje:  En bilinen yöntem. Tırnak yüzeyine sürülen acı ojeler kişinin fark etmeden tırnak yemesini önlüyor.

Kısa tırnaklar: Kısa tırnakları yemesi daha zor. Hatta bazı durumlarda acı bile verebilir. Kısa tırnak en kestirme önlemlerden.

Düzenli bakım:  Bakımsız tırnaklar sorunun temel nedenlerinden. Düzenli manikürle tırnak yemenin önüne geçilebilir.

Stres yönetimi: Stres tırnak yedirir. Stres yönetimi eğitimi almayı düşünebilirsiniz. Yoga, meditasyon, nefes teknikleri yardımcı olabilir.

Tırnakları sarmak: Tırnak çevresini lastikle veya yara bandıyla sarmak yararlı olabilir.

Eldiven giymek:  Üstteki yöntemler işe yaramazsa son çare eldiven. Parmak uçlarını tamamen kapatan bu yöntemle tırnak yemenin önüne büyük ölçüde geçilebilir.

Bu teknikler işe yaramıyorsa tırnak yeme anksiyete gibi ciddi psikolojik sorunların işareti olabilir. Kuşkunuz varsa psikologla görüşün.

dfgdfg

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir