Çıtır Bilgiler

Tercih dönemine kadar sizi üniversite telaşından kurtaracak 5 öneri

Okuma Süresi: 2 dakika

YKS sınavı bitti ve daha stresli bir dönem başladı; sonuçların açıklanması ve tercih dönemi. ilk öncelikle kendinize, elinizden geleni yaptığınızı ve artık sonuç için telaşlanmanın bir şey değiştirmeyeceğini söylemek ile başlayın.

  1. Kitap Okuyun

Kitap okuyun. İnanılmaz dünyalara dalın ve kendinizi bu boş zamanlarınızda geliştirin. Kitap okuma alışkanlığınız varsa ne güzel ama yoksa böyle harika bir hobiyi edinmek için çabalamanız lazım. Neyse ki boş zamanınız çok.

Kitap Önerisi : Newyork Düşerken, Gazap Üzümleri, Lanetliler taburu, Kimyager

2. Film İzleyin

Bu süreçte bol bol kendinizi farklı dünyalara gönderin. Kendi dünyanızı bir süreliğine düşünmeyin. İçerisinde eğitim geçmeyen, aksiyonu bol filmler tercih edin. Sizler için daha öncesinde bu tarz bir Netflix listesi hazırlamıştık, dilerseniz hemen tıklayıp okuyabilirsiniz. (Netflix Dizi Önerileri)

3. Sosyal Medya’da Pek Dolaşmayın

Sosyal medyada sizinle sınava giren bazı insanlar keyfinizi kaçıracak içerikler paylaşıyor olabilir. Sonuçlarını kendi hesaplamış olanlar, soruların cevaplarını yükleyen insanlar gibi. Bu yüzden siz, siz olun bu süreçte sosyal medyada pek dolaşmayın. Tabii ki çokta geri kalmayın. Çıtır Bilgiler bu yüzden burada.

4. Sosyal Aktivitelere Yönelin

Bir sene boyunca sadece ders çalışarak bir çok şeyden uzak kaldınız. Bunu bu süreçte bir miktar dahi olsa telafi edin deriz. Uyku düzeninizi boşluktan dolayı sakın bozmayın. Sporunuzu yapın, bisikletinizi sürün, yüzün ve dışarı çıkın bunun gibi aktiviteleri yaparak yaşamanın ne kadar güzel olduğunu tekrar hissedin.

5. Sağlıklı beslenin

Yemek yeme alışkanlığı üzerine yapılan araştırmalara göre psikolojiyi büyük ölçüde etkiliyor. Özellikle bu süreçte, stres ve boş zamanın getirisi olarak aşırı zararlı yiyeceklere yönelebilirsiniz. Sakın bu hataya düşmeyin. Ne uyku düzeninden, ne de yemek düzeninizden ödün vermeyin. Spor yaparak kendinizi değerli hissetirin. Zararlı yiyecekler yememek sizi bu süreçte mükemmel etkileyecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir