Çıtır Bilgiler

TEOG Dünyanın Sonu Değil!

Okuma Süresi: 2 dakika

TEOG Nedir?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının 2013-2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren uygulamaya başladığı ortaöğretime geçiş sistemine verilen addır.

Bu sene ikinci dönem ,Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarına sayılı günler kala öğrenciler “Cuma günü tatil olacak mı?” sorusunu gündeme getirdi. TEOG ikinci dönem sınavları 27-28 Nisan’da yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, şu an için 29 Nisan Cuma tatil değil. Olağanüstü haller ve özel durumlar dışında 8’inci sınıf öğrencileri kendi okulunda sınava girecek. Sınavın olduğu okullarda o günlerde ders işlenmeyecek.

single_content_01_v01

TEOG a katılacak öğrencilerde artık heyecan son noktada. Peki  TEOG‘a kısa zaman kala neler yapmalısınız, neler yapmamalısınız…

  • Beslenmeniz çok önemli. Bu dönemde sağlıksız beslenme (Aşırı kafein alma, fast food ağırlıklı diyet, fazla asitli içecek tüketimi) sınav stresini artırıp kötü sonuçlara neden olabiliyor.. . Anneleriniz sizlere muhtemelen zeka açar diye bal-pekmez pompalamaya başlamıştır.  Bal, pekmezi çok abartmayın. B vitamini almaya gayret edin. Mayonez ve tavuk gibi çabuk bozulabilecek gıdalardan uzak durun.

    Sınava girecek kişiler için sınav öncesi beslenmesi ve sınav günü beslenmesi büyük önem taşır. Bu dönemde stres yüksek olduğu için yemek konusunda kişiler zorlanmamalıdır. Herkesin yemek alışkanlığı ve damak zevki farklı olduğundan yararlı diye bazı besinleri yemesi konusunda üzerine gidilmemeli, beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılmamalıdır.

Sınav günü örnek kahvaltı menüsü

1 bardak taze sıkılmış meyve suyu
1-2 dilim peynir
1 yumurta (Haşlanmış veya yağsız tavada omlet)
3 tam ceviz veya 5-6 badem
4-5 adet zeytin
1 tatlı kaşığı pekmez
2-3 dilim tam buğday ekmeği
1 kivi veya 5-6 çilek ya da 1 yemek kaşığı kuru üzüm
Domates, salatalık

Unutmayın ki beynim daha iyi çalışsın diye şeker tüketmek yapılan en büyük hata!!!!

  • Uyku düzeniniz sistemli olmalı.. Gece geç saatlere kadar ayakta kalmayın, ders çalışmak için dahi olsa. Sınavlar sabah olacak. Uykunuzu alıp sınava öyle girmeniz çok çok önemli.
  • Geçmiş yıllarda çıkan sorularçok ama çok önemlidir. Geçen senelerdeki TEOG sınavlarda hangi sorular ne kadar çıktıysa ve hangi zorlukta ise, bu sene de aşağı yukarı aynı olacaktır.

Ve şunu unutmayın!!!

TEOG dünyanın sonu değil!

Ne ilk gireceğiniz sınav, ne de son. Her şey sınav da değildir.

Bu hayatta derslerden çok daha önemli şeyler var. Korkmayın, aşırı heyecana hiç mi hiç gerek yok. Sınava girdiğiniz ilk an her şeyi unutmuş gibi hissedeceksiniz. Ama emin olun sorulara gömüldükçe çok basit bir sınavda olduğunuzun farkında olacaksınız.

Başarılar sizler ile birlikte olsun.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir