Çıtır Bilgiler

Solucanlar Plastikleri Yok Edebilir

solucanlar
Okuma Süresi: < 1 dakika

Dünyamız için büyük problem teşkil eden plastikler solucanlar tarafından yok edilebilir. Yapılan araştırmalara göre, balmumu solucanları plastik yiyor.

Araştırmacılar, balmumu solucanlarının polietilen plastik yediğini ve biyolojik olarak parçaladıklarını keşfettiler. Sürecin nasıl çalıştığını belirlenebilirse, plastik atık yönetimi için endüstriyel ölçekte bir çözüm tasarlanabilir. Balmumu solucanlarının uzaklaştırmak için alışveriş çantasına konulmasıyla şans eseri keşfedilen bu süreç, daha sonra bir takım testlerle kanıtlandı. Araştırmacılar, bir süpermarketten yaklaşık 100 balmumu solucanına plastik bir alışveriş çantası yedirdi. 40 dakika sonra çantada delik görünmeye başladı ve 12 saat sonra plastik kütlesinin 92 mg azaldığı gözlemlendi.

Geçmişteki diğer keşiflerle karşılaştırıldığında, solucanların plastiği monomerlerine ayrıştırma  hızı çok daha yüksek. Örneğin; 2016’da bilim adamları PET adı verilen bir bakteri türünün bazı plastikleri yediğini, ancak bunu günde yalnızca 0.13 mg oranında yaptığını bildirmişti. Balmumu solucanlarının 12 saatteki 92 mg yeme performansıyla karşılaştırıldığında bu sayı çok düşük kalıyor.

İnsanoğlu, bir yılda yaklaşık 78 milyon ton plastik üretiyor ve yüzde 32’si gezegenin sularına bırakılıyor. Uzmanlar, 2050 yılına kadar dünya okyanuslarında balıklardan daha fazla plastik olacağını tahmin ediyor. Hatta bu tehlikeden dolayı bazı ülkelerde plastik bardak, çatal bıçak takımlarının kullanımı yasaklandı. Araştırma ekibi, biyolojik parçalanma sürecinin moleküler ayrıntılarını çözdükçe, polietilen artıklarını yönetmek için endüstriyel ölçekte bir biyoTeknolojik çözüm tasarlamayı umuyorlar.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir