Çıtır Bilgiler

Sağlıklı Yaşamın Trendi Hamamlar

Okuma Süresi: 3 dakika

Hamam, kısaca ” yıkanma, arınma ve şifa bulmaya mahsus yer ” olarak tanımlanır. Türk kültürünün en önemli geleneklerinden bir tanesi olan hamam kültürü bir dönem etkisini kaybetse de, temizlenmenin dışındaki faydaları ön plana çıktıkça yeni nesiller tarafından daha fazla tercih edilmeye başlandı. Hamamların hijyenik olmadığı algısı ise yeni teknolojik uygulamalar sayesin yıkıldı. Özellikle Cağaloğlu Hamamı tarafından kullanılan ” Nano Teknolojik Koruma ” yöntemi ile üst düzey bir hijyen sağlanmakta.
Hamamların sağlığa faydalı olduğunun bilimsel olarak kanıtlanmasıyla ülkemizde de hamam turizmi gelişmeye başladı. Peki nedir bu hamamın faydaları?

• Hamamda sıcak hava ve buharın etkisi ile deriniz yumuşar, yapılan kese ile tüm gözenekler açılır, cildiniz ölü deriden arınır ve daha fazla oksijen alır.
• Hamam, stresi alır ve zihni dinginleştirir.
• Lenf sisteminin temizliğini sağlar.
• Hamam sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.
• Vücudumuz hamam sayesinde toksinleri atar.
• Yağ yakımı yapmamızı ve kilo vermemizi sağlar.
• Metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırır. Cildin genç ve sağlıklı kalmasını sağlar.
• Hamamda terleyen vücudun, yumuşak bir bez, veya süngerle ovularak yıkanması, vücutta kan dolaşımını kolaylaştırır.

single_content_01_v01

IV. yüzyılın sonlarına doğru Anadolu’ya göç eden Türkler, temizlik ile eğlence anlayışını birleştirerek Dünyaca tanınmış ” Türk Hamamı ” kültürünü geliştirmişlerdir. O dönemlerde, günümüzdeki gibi her evde temizlik için ayrılmış bir bölüm (banyo) yoktu ve halk kendi semtlerindeki hamamlarda temizlik ihtiyacını giderirdi.

single_content_01_v01

Hamamlar, Osmanlı ve Türk kültürünün yüzyıllarca en önemli simgelerinden biri olmuştur. Osmanlı Devleti’nin İstanbul’u fethinden sonra kendi toprak bütünlüğüne kazandırdıkları her yere hamamlar inşa ediyorlardı. Tarihi kaynaklardan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda 17. yüzyılda sadece İstanbul’da halka açık 168 büyük çarşı hamamı bulunuyordu. Günümüzde İstanbul’un birçok semtinde faal durumda onlarca hamam var. Türk Hamamları mistik yapısıyla ve oryantal dokusuyla, ülkemize gelen yabancı turistlerinde büyük ilgi gösterdikleri en önemli Osmanlı kültür mirasları arasında. New York Times gazetesinin ” Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer ” listesinde yer alan Cağaloğlu Hamamı, Osmanlı Dönemi’nde inşa ettirilen son büyük hamam olma özelliği ile turistler tarafından en çok tercih edilen hamamlar listesinde üst sırada yerini almakta.

single_content_01_v01

Osmanlı – Türk kültürünün ayrılmaz parçası olan hamamlar, eğlenme için bir araya gelme ve evlenme çağına gelen çocuklarına, annelerin gelin adaylarını beğendiği yerler olarak da ifade ediliyordu. Günümüz de ise gelin hamamı konsepti (kına gecesi) trend olmuş durumda.

Hem hamam kültürünü yaşamak hem de sağlığınız açısından ayda 2 defa hamama gitmenizi öneriyoruz.

Son bir tavsiye kese ve köpük masajları ile yoğun iş temposundan uzaklaşıp gevşemek ve rahatlatmak için Cağaloğlu Hamamını denemelisiniz.

single_content_01_v01

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir