Çıtır Bilgiler

Parfümün Ortaya Çıkış Hikayesi

Okuma Süresi: < 1 dakika

Parfümün ilk ortaya çıkış tarihi tam olarak bilinmesede bilinenin aksine Avrupa’da değildir. Fransa bugün parfümle anılıyor olsa da son kullanmaya başlayan ülkelerdendir.

İlk parfümün ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. En eski parfüme Mezopotamya’da, M.Ö. 2000’li yıllarda rastlamak mümkündür. Bugünün aksine parfüm güzel kokmak, kozmetik amaçlarla değil dini ritüeller için kullanılıyordu.

m.ö. mısır ile ilgili görsel sonucu

Batı’da ise M.Ö 7. yüzyıl’da parfüm var olmuştur. Ortaya çıkışı olarak kullanmak yanlış olacaktır çünkü ancak ulaşması denebilir. Mısır kültüründen Batı’ya ulaşmıştır. Onlara parfüm ulaştıktan hemen sonra çok tanrılı dinlerin inançları ile bağdaştırmışlardır.

Yunanlı kadınların çok yoğun parfüm kullanıldığı bilinmektedir. Vucütlarının her bölgesine farklı koku sürüyorlardı.

16. yüzyıla kadar parfüm yapımı konusunda Avrupa’da İtalya başı çekerken, İtalya’nın sanatı ve sanatçıları himaye etmekle ünlü olan ve Rönesans’ın da en önemli sanat eserlerinin üretilmesi için maddi destek sağlamış olan Medici Ailesi’nin parfömörü Rene le Florentin’in Fransa’ya gitmesinin de etkisiyle 17. Yüzyıldan itibaren Fransa parfüm dünyasının başkenti haline gelmiştir.Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir