Çıtır Bilgiler

ÖSYM Açıkladı: LYS’de Devrim!

Okuma Süresi: 2 dakika

ÖSYM tarafından her sene açıklanan ÖSYM kılavuzu açıklandı. Kılavuz ile beraber bu sene sistemde neler değiştiği de ÖSYM tarafından açıklandı.

Bu sene üniversite sınavlarına hazırlanan gençleri birçok önemli değişiklikler bekliyor. İşte o değişiklikler:

1- Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.

2- Sınava girecek adaylar, saat 10.00’da başlayacak olan sınavlara saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayacak olan sınavlara saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

20132507024616t47size1503- Bu sene LYS‘lerde kısa cevaplı soruların yer almasına karar verildi.

4- LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.

5- Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulup bu puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.

6- Öğretmenlik programları için baraj puanı 240 bin olarak belirlenmiştir.

7- Öğretmenlik programlarının tamamı ile İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.

ÖSYM’nin açıklamasına göre; Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte birinin çıkarılmayacağı belirtildi.

Buna göre, LYS-1 Matematik testinde 3 soru, LYS-2’de Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinin her birinde 1’er soru, LYS-3’te Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 soru, Coğrafya-1 testinde 1 soru, LYS-4’te Tarih testi ve Coğrafya-2 testinin her birinde 1’er soru, Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru “kısa cevaplı” olmasına karar verilmiştir.

Yabancı Dil testinde (LYS-5) ise 3 soru,”kısa cevaplı” sorulardan oluşacak. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir