Çıtır Bilgiler

Oolang çayı mı? O da nedir?

Okuma Süresi: 2 dakika

Oolang çayı mı? O da nedir?

 

Siyah çay ve yeşil çay gibi, oolang çayı da camellia sinensis bitkisinin yapraklarından üretilir. Oolong çayını bu çaylardan ayıran özellik ise yapraklarının işlenme biçimidir.

Oolong çayının üretimi sırasında, yaprakların fermantasyon süresi siyah çaydan kısa, yeşil çaydan uzundur.

Çin’in Fujian bölgesine özgü olan, Tayvan ve Japonya’da da geleneksel olarak içilen oolong çayı, Avrupa kıtasına 19.yy’da gelmiş ve sağlığa faydaları ile kısa sürede popülerlik kazanmıştır.

Bu çay; başta kalp hastalıklarından korunmak, kan şekeri seviyesini korumak, cilt sağlığı olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Oolang çayı

Nasıl Hazırlanır

 

4 kişilik oolong çayı hazırlamak için, demliğin 5%’ine (demlik yüzeyini kaplayacak şekilde) oolong yaprakları koyun. Daha sonra kaynattığınız suyu demliğe dökün ve kapağını kapatın. Sıcak suyu döktüğünüzde oluşan kabarcıkları demlik kapağıyla alın.

3-5 dakika demlendikten sonra çayınızı servis edebilirsiniz. Tek kişilik oolong çayı hazırlamak için ise 1 büyük bardağa 1,5 çay kaşığı oolong yaprağı ölçüsünü kullanabilirsiniz.

Oolong çayı alırken, kurutulmuş yaprakların farklı renk ve şekillerde olduğunu göreceksiniz. Bu farklılıklar, çeşitli ülkelerin yaprakları farklı biçimde işlemelerinden kaynaklanmaktadır. Darjeeling, Tay, Tayvan, Vietnam, Endonezya, Kenya ve Nepal oolong çayları farklı renk ve şekillerde bulunabilir.

Oolang çayı

Sağlığa Faydaları

 

Önemli oranda antioksidan içeren oolong çayı, kardiyovasküler sağlık sorunlarına karşı kullanılabilir. Oolong çayı içildiğinde bu antioksidanlar kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Çayın bu özelliği damar tıkanıklığına yol açan kolesterol birikimi engeller ve var olan plakların temizlenmesine yardımcı olur. Bu konuda yapılan araştırmalarda, düzenli olarak oolong çayı içenlerin hipertansiyona yakalanma riskinin 50% kadar azaldığı belirtilmektedir.

Oolong çayında bulunan polifenollerin bir diğer faydası ise ağız ve diş sağlığını geliştirmesi ve diş çürüklerine karşı koruma sağlamasıdır. Osaka Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 2-3 bardak oolong çayı içmek ağız hijyenini geliştiriyor ve diş çürümesi riskini azaltıyor.

Kateşin bakımından da zengin olan oolong çayı bu özelliği ile çeşitli kanser araştırmalarına konu olmuştur. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda 100% olmamakla birlikte önemli sayıda denekte tümör boyutunun azaldığı tespit edilmiştir.

Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor yönünden zengin olan oolong çayı çeşitli hastalıklara karşı vücudu güçlendirir. Ayrıca güçlü antioksidan etkisiyle vücuda zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildin görünümünü geliştirebilir. Son olarak; metabolizma hızını yükselten oolong çayı yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

 

Yan Etkileri

 

Oolong çayı, kahve kadar olmasa da kafein içerir. Bu nedenle aşırı tüketimi mide bulantısına, baş dönmesine ve çarpıntıya neden olabilir. Gece saatlerinde uykusuzluk yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir. İdrar söktürücü özelliğiyle vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir. Emzirme ve gebelik dönemlerinde tüketilmesi önerilmemektedir. Düzenli olarak ilaç kullananlar oolong çayının olası yan etkileri konusunda doktordan bilgi almalıdır.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir