Çıtır Bilgiler

Okurken Bile Çekineceğiniz 2 İlginç Psikolojik Rahatsızlık!

Okuma Süresi: 2 dakika

Capgras Sendromu: Görüntü ve duygu arasındaki akıl almaz çelişki…

Capgras

Bu sendrom “i’illusion des sosies” olarak da bilinir.

Karşınızda duran tanıdığınızın içinde onun yerini almış, sahtekârlık yapan biri olduğunu düşünme durumudur. Tanıdığınız kişinin görüntüsü aynı olsa da içine bir başkasının geçmiş olduğuna duyulan inançtır. Bu psikotik bozukluk, ilk kez 1923 yılında Fransız psikiyatr Capgras tarafından detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Bir kadının, mirasına konabilmek ve mülkünü elinden alabilmek amacıyla önce kocasının ve sonra kızının yerine geçen sahtekârlardan söz etmesi ile kayıtlara geçmiştir.

Bu sendroma yakalanan hastaların gerçeği değerlendirme yetisinin bozulmuş olduğu anlaşılmaktadır. Sevdikleri kişilerin yüzlerini hatırlamakla birlikte onlarla karşı hissettikleri duygulara erişemezler. Hintli bir nörolog olan Vilayanur S. Ramachandran’ın ortaya attığı bir iddiaya göre bu kopukluğun sebebi, yüzleri tanımaya yarayan temporal lob ile tanınan yüzlere duygusal anlamda tepki vermeyi sağlayan limbik sistem arasındaki bağlantının düzgün işleyememesidir.

Bu hasarlı sistem yüzünden hasta, görüntüsünü tanıdığı bu yüze karşı duygusal anlamda tepki oluşturmamakta ve bir yabancının tehdidi altında hissetmektedir. Karşılarındaki kişiden gün geçtikçe uzaklaşmakta ve onlara karşı tetikte olmaya başlarlar.

Sendrom ilerledikçe hasta, bu sahte kişilerden kurtulamayacağını düşünür ve onlara karşı saldırganlaşmaya başlar. Tanıdık gözüken yabancılar tarafından sıkıştırıldığını hisseden hastalar intihar girişiminde de bulunabilir.

Fregoli Sendromu: O kişi beni her yerde takip ediyor!           fregoli sy

Bu sendroma yakalanan hasta, etrafındaki insanların hepsinin içinde aslında aynı insan olduğunu ama farklı insan kılıklarına girerek kendisini takip ettiğini düşünür. Hastaya göre bu kılıktan kılığa giren insan aslında tek bir kişidir ve durmadan onun çevresinde dolaşır. Yani Fregoli sendromu olan kişiler etraflarında gördükleri bazı bireyleri aynı kılık değiştirmiş takipçi olarak algılar.

Fregoli hastalığına adını veren ise İtalyan sahne yıldızı Leopoldo Fregoli olmuştur. Sahnede çok hızlı bir şekilde sürekli kılık değiştirip onlarca yüze ve karaktere bürünen bu aktör tek kişilik oyunları ile çok ünlüydü. İsmini tek bir kişinin kılıktan kılığa girerek yaptığı gösterilerden olan bu hastalığın ilk tanısı ise aynı gösteriyi izleyen ve etkilenen bir kadına konulmuştur. 27 yaşındaki bu kadın, Leopoldo Fregoli’nin gösterisini izledikten sonra her yerde onu gördüğünü ve kendisini durmaksızın takip ettiğini söylemiştir. 1927 yılında Fregoli Tanısı ilk kez bu kadına konmuştur. Yapılan araştırmalar sonucu beynin sağ ve sol lobunda yer alan kortikal bölgede oluşum gösteren ileti bozukluklarından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır.

Capgras Sendromu ile benzerlikleri bulunan Fregoli Sendromu, Capgras’a göre çok daha seyrek görülmektedir.

4127972990_bd28c824cf_o_1800x1075

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir