Çıtır Bilgiler

Muhteşem Bir Kitapçıya Dönüştürülen Opera Binası: El Ateneo Grand Splendid

Okuma Süresi: 2 dakika

Muhteşem Bir Kitapçıya Dönüştürülen Opera Binası: El Ateneo Grand Splendid

El Ateneo Grand Splendid

Buenos Aires’de 1860 Santa Fe Bulvarı’nda dünyanın en güzel kitapçılarından biri bulunuyor. 2008 yılında The Guardian tarafından dünyanın en iyi ikinci kitapçısı gösterilen El Ateneo Grand Splendid, aynı zamanda Arjantin’in en çok tanınan ve ziyaret edilen kitapçısı durumunda.

El Ateneo Grand Splendid, aslında bu amaçla yapılmış bir bina değil. Mimarlar Pero ve Torres Armengol tarafından tasarlanan, tavan freskleri Nazareno Orlandi tarafından yapılan ve sütunları Trojano Trojani tarafından hazırlanan bu bina, 1919 Mayısında açılmış 1050 kişilik bir opera binası.

El Ateneo Grand Splendid

1920’lerin sonunda sinema salonuna dönüştürülen bina, 2000’lerde ise dünyanın önde gelen kitapçılarından biri olarak yerini aldı.

Dünya Şehirleri Kültür Forumu tarafından yapılan bir araştırmaya göre Buenos Aires kişi başına en çok kitapçı düşen şehir durumunda.

2.8 milyon nüfuslu Buenos Aires’te tam 734 kitapçı bulunuyor. Bu da her 100 bin kişiye 25 kitapçı düştüğü anlamına gelmekte.

Buenos Aires’in en yakın rakibi 100 bin kişiye 22 kitapçının düştüğü Hong Kong, 16 kitapçı ile Madrid ve 10 kitapçı ile Londra.

Yaklaşık 2.000 metrekarelik bir alana sahip olan El Ateneo Grand Splendid kitapçısını yılda 1 milyonun üzerinde insan ziyaret ediyor.

 

El Ateneo Grand Splendid

Salonun locaları, balkonları ve sahnesi son derece görkemli birer okuma salonu haline gelmiş.

Salon 2000’lerde yıkılacaktı, ancak tarihin korunması gerektiğini düşünen bir leasing şirketi tarafından satın alındı ve bugünkü görkemli haline kavuştu.

Buenos Aires’teki bu kitapçının bir benzeri de Hollanda’nın Zwolle kentinde bulunuyor.

15. yüzyılda yapılmış olan bir kilise 65 metrekarelik bir satış bölümü eklenmesiyle devasa bir kitapçıya dönüştürülmüş.

Bu tarz faydalı dönüşümleri ülkemizde de görmeyi temenni ediyoruz…

El Ateneo Grand Splendid

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir