Çıtır Bilgiler

Mimozalı Kadınlar

Okuma Süresi: 2 dakika

Mimoza görünüşünün nahifliği, renginin kişinin ruhuna verdiği duygusal ahengin dışında gün geçtikçe çığ gibi büyüyen bir akımın simgesi oldu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, başta İtalya olmak üzere bir sürü ülke ve şehirdemimozalar ile dolup taşıyor.

Kadınların çalışma masalarında, elbiselerinin yakalarında, saçlarında mimozalarla sararıyor.

Neden 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün simgesi mimozadır? Sebebi mimozanın kolay uçuşan çiçekleri, kırılması zor dalları aslında bir kadını anlatmasıdır.

Her şeyin bir hikayesi olduğu gibi bu olayın da güzel ama bir o kadar hüzünlü bir hikayesi var. 1857 yılında New York’a yakın bir kadın tekstil işçileri çok ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi için greve giderler.

1857 womens day ile ilgili görsel sonucu

Grevin başka çalışma yerlerine sıçramasından endişelenen patronlar, işçileri fabrikaya kilitler ve dışarı ile iletişimini keserler. Polislerin işçilere saldırması ile çıkan arbedede çıkan yangında çoğu kadın olmak üzere 129 kişi hayatını kaybeder. Cenaze törenine 100 binin üzerinde katılım olur. Ve bunu takip eden sene içerisinde 1910 tarihinde Danimarka ‘da gerçekleşen Uluslararası SosyalistKadınlar Konferansında Clara Zetkin ölen kadın işçiler anısına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanma önerisini getirir ve oy birliği ile kabul edilir.

Sonrasında Unione Donne Italiane bugün için sembol aramaya başlarlar. Karanfil 1Mayıs İşçi Bayramının simgesi olduğu için, Mimozanın hem dokusal hem de görünüşü itibari le en uygun sembol olarak karar verilir. 

8 Mart Kadınlar Gününüz kutlu olsun…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir