Çıtır Bilgiler

Mevsimsel saç dökülmesi nasıl önlenir?

Okuma Süresi: 2 dakika

Mevsimsel saç dökülmesi nasıl önlenir?

Mevsimsel saç dökülmesi

Saç dökülmesi kadın erkek her yaştan insanın özellikle de bahar aylarında en çok yakındığı durumlardan biridir. Her yıl yaz sonunda başlayıp, bir bir buçuk ay devam eden saç dökülmesi bizleri fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da rahatsız eder. Kimilerinin fark etmeden geçirdiği bu süreç, bazıları için çok daha sıkıntılı olabilir. Havaların ısınması ile tüm doğa nasıl canlanıyorsa; bahar ayları ile başlayıp tüm yaz devam eden saçlardaki canlılık ve büyüme hızı, havaların serinlemeye başladığı Eylül ayı ile birlikte hız keser. Ömrünü dolduran saçlar dökülürken, yenileri yaz aylarında olduğu hızda uzamazlar. Aslında bu döngü son derece doğaldır, birkaç hafta içinde her şey normale döner.

Mevsimsel saç dökülmesi

Saç dökülmesini artıran durumlar neler olabilir?

Sıkıntı, stres, saç boyaları, kullandığımız şampuanlar ve kremler, jöle kullanımı, sprey kullanımı, toplama şekilleri, mevsimsel geçişler ve daha birçok şey saçın dökülmesine neden olur.

Erkeklerde saç dökülmesinin en fazla görülen nedeni genetik saç dökülmesidir. Kadınlarda durum biraz farklıdır. Kadınlarda da genetik saç dökülmeleri görülür, ancak bunun dışında demir eksikliği anemisi, tiroid hormon hastalıkları, bazı ilaçlar, ateşli hastalıklar, sık yapılan aşırı diyetler saç dökülmesine neden olabilir.

 

Nasıl Önlem Alınabilir?

Protein, bakır, çinko ve protein ağırlıklı beslenilmelidir.

Düşük kalorili antioksidan diyetler yapılmalıdır.

Stresten uzak kalmak da önemlidir. Spor yaparak stresi yok etmek çok iyi bir önlem olacaktır.

Onarıcı saç bakım ürünlerinin kullanılması ve haftada 3 kez düzenli olarak saçın yıkanması faydalı olacaktır.

Protein ağırlıklı besinler tüketmek saçlarınızın ve vücudunuzun daha sağlıklı olmasını sağlar. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalıdır.

Saç diplerini canlandırmak için zeytinyağı ile saç diplerinizi ovmalısınız. Daha sonra durulayıp, bu kez ılık su ile masaj yapmalısınız. Bu masaj kan dolaşımınızı hızlandıracak ve saç dökülmelerini engelleyecektir.

Aynı masajı Hindistan cevizi yağıyla da yapabilirsiniz.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir