Çıtır Bilgiler

Kuruyemiş Dost Mu Düşman Mı?

Okuma Süresi: < 1 dakika

Yazın gelmesiyle birlikte sağlıklı beslenmek ve kilo vermek hepimizin gündeminde. Ara öğün olarak en sağlıklı seçeneklerden biri ise kuruyemişler. Ancak fazla tüketildiğinde yağ oluşumuna da neden olabilen kuruyemişlerde aslında önemli olan kuruyemişin çeşidi ve porsiyonu.
Uzmanlar kuruyemişin nimetlerinden doğru faydalanıldığında besleyici ve sağlıklı bir ara öğün alternatifi olduğunu belirtiyor.

İyi Bir Antioksidan
Kuruyemişler güçlü birer antioksidan olmalarının yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirme, büyümeyi ve gelişmeyi destekleme ve dikkat artırma gibi yararlarıyla sağlık için vazgeçilmezdir. Vitamin ve mineral deposu olan kuruyemişlerin çeşitli kronik rahatsızlıklar ve bazı kanser türlerinin görülme olasılığını azaltan etkisi de oldukça fazladır.

single_content_01_v01

Kuruyemişler, atıştırmalık olarak açlığı bastırmak ve vücudun sağlıklı protein ihtiyacını karşılamak açısından önemli faydalar sağlamakta. Ancak kuruyemiş tüketirken dikkat edilmesi gereken konu porsiyonudur. Ne yazık ki, kuruyemişler gözümüze küçük gözüktüğünden, evde ya da işyerlerinde, televizyon karşısında, çalışırken veya dinlenirken, önerilen miktarların üzerine çıkılabiliyor. Gereğinden fazla tüketilen kuruyemişler size kilo olarak geri döneceğinden miktarına dikkat edilmelidir. Kuruyemişlerdeki kaliteli protein, diyetin yanı sıra spor yapanların vücuttaki fazlalıklardan kurtulurken kaslarının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Hangi Kuruyemiş Kaç Kalori?
• Üç tane ceviz 78 kalori,
• Bir avuç fındık (45 gr.) 286 kalori,
• Bir avuç fıstık (50 gr.) 265 kalori,
• Bir avuç kavrulmuş badem (45 gr.) 259 kalori,
• Bir avuç beyaz leblebi (30 gr.) 107 kaloridir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir