Çıtır Bilgiler

Kişisel Markalaşmanın Önemi

Okuma Süresi: 2 dakika

Geçtiğimiz kasım ayında Zorlu Center’da düzenlenen Brand Week’te özellikle sporcuların markalaşması üzerine bir söyleşiden çok etkilendiğimi söylemek isterim. “Başarı tesadüf değildir” özdeyişinden yola çıkarak milli sporcumuz Mehmet Okur’un NBA’deki bir anısını paylaşmak istiyorum. 

mehmet okur brand week ile ilgili görsel sonucu

Mehmet Okur, 2001 yılında NBA’de bu klasmana seçilen tek Türk olma özelliği ile Detroit Pistons takımının ilk maçlarından birinde Çaylak olarak sahadadır. Sert oynanan bu maçta oldukça azimli ancak NBA’de acemi olan Mehmet Okur kendisine faul yapıldığı iddiasıyla hakemin yanına gider ve durumu anlatır. Dinleyen ya da dinler gibi yapan hakem bir skor ekranına bir de Mehmet Okur’un formasındaki rakama bakar. Ne olduğunu anlamayan Mehmet Okur, soran gözlerle hakeme bakarken, hakem “bir iddian olduğunu söylüyorsan, sırtındaki numaranın attığın sayılarla skor ekranında olması gerekir, şimdi git ve iddianı ispatlamadan önce, kendini ispatla” der. 

Bugüne kadar yılmadan çalışan Mehmet Okur başarının salt çalışmakla değil aynı zamanda yaşananlardan çıkarılacak derslerle bağlantılı olduğunun bilincinde kendi yolunu çizer. NBA ilk kez koçluk yapan Türk olarak anılsa da onun hedefi Çaylak olarak geldiği ligde Baş Antrenör olarak kariyerinin zirvesini zorlamaktır. Markalaşmanın bu kadar önemli olduğu bir çağda yaptığımız işlerde uzmanlığımızı konuşturmak ve kendi kişisel markamızı oluşturmak üzere yola çıkarken 5 kolay adımı takip etmenizi öneririm.

1 – Değerleriniz

2 – Davranışlarınız

3 – Tutkunuz

4 – Amacınız

5 – Kendinizi tanımlayan 6 kelime

Bütün bunları nasıl yaparım? Diyorsanız, cevabını bir sonraki yazımda bulabilirsiniz.

Julide Sesigüzel

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir