Çıtır Bilgiler

Kişisel Markalaşma İçin 5 Adım

Okuma Süresi: 2 dakika

Markaların, pazarda hedef kitlesiyle buluşmasında en önemli unsurlardan biri, tüketicinin ilk aklına gelen marka olmaktır. Firmalar bunun için hatırı sayılır yatırımlar yapıyorlar.

 Markanız kimdir? Peki siz markanızı oluşturmak için ne yapıyorsunuz? Yatırımınız nedir ve nasıl bir geri dönüş bekliyorsunuz? gibi sorularla sizi zorlayayım biraz 🙂

Aslında geçen yazımda bahsettiğim 5 kolay adımı uygulayıp, hayatınızın akışı içinde farkındalık yaratabilirseniz, beklediğiniz sonuçlarını kısa vade de olmasada orta ve uzun vadede göreceksiniz. İsterseniz bu 5 kolay adımı biraz netleştirelim.

1- Değerleriniz; Kişisel değerlerimizi belirlemek ve önceliklendirmek için kendimizle baş başa kalabileceğiniz bir zaman yaratın ve hayatta vazgeçmem dediğiniz değerleriniz neler? Onları sıralayın kendinize… huzur, aşk, aile, bilgelik, dostluk, başarı, güvenlik, bu liste uzar gider. Benim önerim en fazla 5 değeriniz üzerine odaklanın ve önceliğinize alın, diğerleri listede doğal olarak kendi yerini belirleyecektir.

2- Davranışlarınız; Genel anlamda davranışlarınızda sorun var mı? Bardağın dolu ya da yoksa boş tarafını mı görenlerdensiniz ? Ortamına göre davranıyor musunuz? Diğer insanlar bazı şeyleri sizinle birlikte yapmaktan kaçınıyor mu? Bu soruları kendinize zaman zaman sorun ve cevabınıza göre hareket edin. Ya davranışınızı değiştirin ya da çevrenizi.

3- Tutkunuz; Yaptığınız işe seviyor musunuz? Yoksa ayaklarınız geri mi gidiyor? En çok neyi başarmak istersiniz? Tutkunuza bağlanın ve odaklanın, her gün onu düşünmek, planlamak için kendinize zaman ayırın. Çok başarılı ve tanınmış bir estetik cerrahın tutkusu neydi biliyor musunuz? Kite surf’u çok iyi yapmak. Hem de 60 yaşından sonra. Sonuç mu? Programını rüzgara göre yapıp rüzgarın peşinden dünyayı dolaşıyor.

4- Amacınız; Günümüzün en popüler sorularından, hayat amacımız nedir? Bugün hayalettikleriniz, düşündükleriniz, yaptıklarınız geleceğinizi belirliyor. O zaman gelecek 5-10 yıl içinde nerede olmayı planlıyorsunuz, kendinizi mutlu edecek, ne yaparken hayal ediyorsunuz? Bugün, hayal ettiğiniz amacınıza ulaşmak için, neler yapmaya başlıyorsunuz bakalım?

5- Kendinizi tanımlayan 6 Kelime; Aileniz ve arkadaşlarınızdan sizi tarif eden kelimeleri yazmalarını isteyin ve siz de kendinizi tarif edin, kendinizi ne kadar doğru ifade etmişsiniz bir bakın. Kişisel imajınızı hissettiğiniz gibi oluşturabilmek için neyi farklı yapmanız gerekir, farkedeceksiniz.Ne düşünüyorsak, ne hissediyorsak, ne yapıyorsak O’yuz! Güçlü bir kişisel imaj ve kalıcı bir kişisel marka için hemen çalışmaya başlayın!

Julide Sesigüzel

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir