Çıtır Bilgiler

Keops Piramidi’nin Zirvesine Tırmanan Türk!

Okuma Süresi: 2 dakika

Türk vatandaşı olan Fatih Kömürcü, Mısır‘da bulunan ve eşsiz bir yapıya sahip olan Keops Piramidi’ne izinsizce tırmandığı için Mısır güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alındı.

İstanbul’da yaşayan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi olan Fatih Kömürcü, araştırmaları sonucunda daha önce Alman ve Rus turistlerin Mısır ziyaretleri sırasında piramitlere tırmandığını öğrendiğini ve piramitlerin büyülü yapısıyla baş başa kaldığında kendisine engel olamadığını ve içinden gelen hislere yenik düşerek piramitin en tepesine doğru tırmanmaya başladığını söyledi. Ayrıca Fatih Kömürcü 7 dakika gibi kısa bir sürede piramidin en tepesine ulaştığını da sözlerine ekledi.

Pyramids_giza

Zirveye çıktıktan sonra Mısır’ın eşsiz manzarasıyla karşı karşıya kalan Kömürcü yaşadıklarını şöyle anlattı, “Tırmanmak beklediğimden de kolaydı. Ancak iniş çok daha zor oldu. Beni epey uğraştırdı. Tırmanma esnasında görevli polislerin geri dönmem için beni Arapça ve İngilizce olarak uyardığını hatırlıyorum. Ancak ben artık başka bir dünyadaydım ve onları duyacak psikolojide değildim, kendimi iyice kaptırmıştım. Orada bulunan yabancı turistlerin de beni alkışladıklarını hatırlıyorum” sözlerini ifade etti.

Fatih Kömürcü piramitten aşağı indikten sonra ise kendisini kötü bir sürprizin beklediğinin farkında olduğunu ve güvenlik görevlileri tarafından hemen tutuklandığını söylerken, polisin kendisine iyi davrandığını özellikle belirtti. Polisin kendisine, “Fotoğrafları ve görüntüleri silmek şartıyla beni serbest bırakacaklarını söylediler ama kabul etmedim. Bu nedenle gözaltına aldılar. Bir gece nezarette kaldıktan sonra daha fazla dayanamayacağımı anladım ve zirvede çektiğim bütün görselleri silmeyi kabul ettim. Savcılıkta, çektiğim fotoğraflar ve videolar silinirken gözyaşlarımı tutamadım ağladım. İnternetten indirdiğim bir program sayesinde bazı fotoğrafları kurtarmayı başardım, ancak videoları henüz kurtaramadım” dedi.

piramit1

Mısır polisi tarafından nezarette bir gece tutuklu kalan Kömürcü, daha sonra şehir savcılığı tarafından sorgulandı. Türkiye Büyükelçiliğinden yetkililerin de yakından takip ettiği bu olayda büyükelçilik avukatının da konuya daima hakim olduğu ve hazır olarak sorgulamada bulunduğunu belirtti. Sorgulamanın ardından Kömürcü serbest bırakıldı.

Fatih Kömürcü aslında piramitlere ilk tırmanan turist değil. 2016 senesinin Şubat ayında bir Alman turist Giza Piramidi’nin en tepesine tırmanmış ve bunu kayıt altına almayı başarmıştı.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir