Çıtır Bilgiler

Kaz Dağında Ne Oluyor? Neden Herkes Ayaklandı?

Okuma Süresi: < 1 dakika

Kaz Dağı, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan bir dağdır. Türkiye’nin oksijen deposu diye adlandırılan Kaz Dağı, altın madeni projesi için seçilmiş ve bünyesinde ki bir çoğu ağaç kesilmişti.

kaz dağı ile ilgili görsel sonucu
Kaz Dağı Ağaç Kesimi Sonrası

Birçok insan bu ağaç katlinden sonra ayaklandı. Hatta imzalar toplandı ve büyük kitlelere seslenildi. Bazı ünlülerde sessiz kalmayarak tepki gösterdi.

Hatta ünlüler de bu duruma sessiz kalamayarak tepki göstermişti...
View this post on Instagram

Tabiat ananın gözü yaşlı… Haberi geldi, evlatlarını öldürmüşler..İşte bunlar da Tabiatın Şehitleri… Ustelik kendi vatanı tarafindan Kanadalıya satılmış, umursanmamiş ve katledilmesine göz yumulmuş… Olayı Kanadalı Alamos Gold şirketi yapiyor.. Türkiye'den de iş birlikcileri var…Peki ya şimdi? Ne olacak biliyor musunuz?…Bu toplu mezar kaldırılınca, bir de siyanürle altını işleyecekler.. Yıllarca zehirlerini bu topraklara akıtıp, butun herkesi kanser edip, bitkileri kurutup, nehirleri kaynak sularını bok edip, hayvanlari öldürüp defolup gidecekeler Kanadalarina… Bayrağı ağaç yapraği olan bir ulke 🇨🇦 Kanada.Kanada da evinin bahcesindeki ağacı kesemezsin izin almadan… Ama iste sen satarsan kendi ulkenin 🇹🇷 tabiatinı o Kanadalı gelir keser senin agacini, verir siyanürü asidi zehiri toprağına… 2010 yilinda baslamis aramaya, agac kesmeye ve toplam 100milyon$ harcamis Kanadali..Cok gelmesin 100 milyon size, 3. Koprumuz 3 Milyar$ onunla kiyaslayın rakamı…Toplamda 4.6Milyar$lik altin bulmuş burada.. Bize ne kadari kalacak peki cikan altinin var mi bilen??? %4ü..yani 180milyon$ yaklasik… Değermi ya… Doların yeşili tutarmi şu agaclarin yesilini… Yazıklar olsun… Bu bolge onlarca selale ve akarsuya ev sahipligi yapan bir yer… Ne pahasına olursa olsun, sonuna kadar, bu katliamı yapan ve buna mani olmayan herkesi lanetliyorum… Elimden gelen ne varsa yapacağım… Neden biliyor musunuz?? Çocuklarım, çocuklariniz ve doğacak çocuklarımız için… #kazdağları #kazdağlarıhepimizin #vatan #aşk not: her paylaştığım tatlı fotoğrafın altına yorum yazan ünlü arkadaşlarım bu acı fotoya da bir el atıverin gari… dost acı söyler…🙏

A post shared by Şahan Gökbakar (@sahangokbakar) on

Ünlülerin de bu olaya sessiz kalmaması ile bir kaç gündür gündemden düşmedi Kaz Dağları ve o kadar büyük tepkiler aldı ki en sonunda grupça şantiyeye yüründü. Grup içeri rahat bir şekilde girdi ve müdahale olmadı.

Kaz Dağı olayı ilgile devlet kanadından da bir açıklama geldi. AKP’li Bülent Turan, Kaz Dağlarında ki ağaç katliamını yetkililerin süreci iyi yönetememesi olduğunu söyledi. Kesinlen ağaçların yerine tekrardan fidanların dikildiğinin de altını çizdi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir