Çıtır Bilgiler

Kayseri Mutfağının Lezzetleri

Okuma Süresi: 2 dakika

Kalelerinden müzelerine, camilerinden konaklarına zengin bir tarihe ev sahipliği yapan Kayseri, birbirinden ünlü yöresel yemekleriyle her damağa hitap etmekte, yemeklerinin lezzeti damaklarda unutulmaz tadlar bırakmaktadır.
Kayseri mutfağında günlük sofralarının dışında ziyafetlerde ve düğünlerde çok özel yemekler hazırlanır. Kayseri’nin yöresel yemekleri kentsel değişimden etkilenmeden her daim geleneksel tat ve lezzetlerle softaları süslemektedir.

Sizler için Kayseri mutfağının en popüler lezzetlerini araştırdık;

Kayseri Mantısı

single_content_01_v01

Mantı Kayseri’nin en gözde lezzetidir. Araştırmalara göre 36 çeşit mantı pişirilmektedir. Bunlar arasında en yaygın olan etli mantıdır. Hamuru oldukça minik açılır “Mantı doldurma” denilen bu işi kadınlar dayanışma halinde, birkaç kişi birlikte yaparlar. Kayseri mantısı yörede herkesin yapımını bildiği ve her zaman yenebilen bir yiyecektir. Halk arasında en makbul kabul edilen ölçüsü, 1 yemek kaşığına ne kadar çok mantı gelirse o kadar başarılı olmuştur.

Kayseri Pastırması

single_content_01_v01

Kayseri’nin yöresel mutfağının en vazgeçilmez tatlarından bir diğeri de şüphesiz ki pastırmadır. Kayseri pastırmasının ünü ülke sınırlarını geçip, uluslararası üne kavuşmuştur. Kahvaltıların en önemli parçası olan pastırma, günlük yemeklerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Kayseri’nin meşhur pastırmasının tadına bakmadan ve evinize de satın almadan Kayseri’den dönmemenizi tavsiye ederiz.

Kayseri Yağlaması

single_content_01_v01

El açması lavaş ekmeğinin kıymalı harçla birleşmesinden oluşan Kayseri yağlamasına dilerseniz üzerine sarımsaklı yoğurt dökebilirsiniz. Yörenin en çok tercih edilen ve evlerde en sık yapılan lezzetlerindendir.

Tahinli Katmer

single_content_01_v01

Kayseri mutfağının hamur işi lezzetlerinden en çok sevilen bir başka lezzeti de katmerdir. El açması hamur ve tahin ile yapılan bu harika lezzet özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerindendir.

Nevzine Tatlısı

single_content_01_v01

Kayseri’nin meşhur tatlısı Nevzine, orijinalinde 3 çeşit yağın karışımıyla yapılan çok lezzetli bir tatlıdır. Tahin ve pekmezin uyumunu Türk milleti olarak iyi biliriz. Bu tatlıda tahin pekmez uyumuna ceviz de eşlik edince yemelere doyulmaz bir lezzet ortaya çıkıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir