Çıtır Bilgiler

İtalya’yı Fetheden Türk’ün Bayramı

Okuma Süresi: 3 dakika

İtalya’nın kuzeydoğusunda Türk’ün izleri…

Screenshot_4İtalya-Avusturya sınırında yer alan Moena, bir İtalyan köyüdür. Alp dağlarının en ücra köşesinde, Avusturya sınırında yer alan köy, günümüzde bir kayak merkezi olarak da tanınmaktadır.

Hikayemiz 2. Viyana Kuşatması döneminde başlıyor. Moena halkının kendisine “El Turco” adını verdiği Osmanlı Yeni Çeri Askeri olan Hasan, Viyana kuşatması yaşadığı olumsuz olayların arkasından yaralanır ve İtalya’nın kuzeyindeki Moena Köyü’ne sığınır.  Hasan’ın bir diğer lakabı ise Balaban’dır. Balaban, sıradan bir yeniçeri olmayıp önemli başarılara imza atmış bir Osmanlı İstihbarat Subayı’dır.

12464,3jpg

Kara Mustafa Paşa’nın kuşatmayı ağırdan alınmasına tepki olarak Balaban’ın Sadrazam’a karşı söylediği “Paşam, şu anki hâl ve şartlar kaleye hemen taarruzu gerekli kılmaktadır. Ok yaydan çıkmıştır bir kere, izin verin hedefini bulsun. Omzunuza konan zafer kuşunu göremiyorsunuz. Yüz binlerce askerin ve bir o kadar da şehidin beklediği zaferi murdar etme hakkına sahip değilsiniz. Son olarak demem o ki hemen hücuma geçmezseniz Allah sizi affetse bile şehitler affetmeyecektir!”  sözleri elbette ki pek hoş karşılanmamıştır.

s-7c86658fd45dd70ce2f43054572654ae56889734Sadrazam bu sözlere karşı Yeniçeri Ağası’ na Balaban’ın kellesinin vurulmasını söylemiştir. Fakat Yeniçeri Ağası ise bu konuda tıpkı Balaban gibi düşünmekte ve onun yürekliliğini bilmektedir. Yeniçeri Ağası, Balaban kaçsın diye onu cellâda götürecek neferlere teslim ederken ellerini gevşek bağlar. Hasan kaçmasına rağmen düşmana karşı savaşmayı asla bırakmaz. Elinden geldiğince vatanını korumuş ve canı pahasına mücadele etmiştir.

Nereye gittiğini bilmeden kaçan Hasan, çalıların arasında Moena halkı tarafından bulunmuştur.Hasan ile tanışan köylüler, yaralı olan bu adamı tedavi eder ve bir süreliğine misafir etmek isterler. İyileşen asker köyden bir kızla evlenerek artık orada kalıcı olarak yaşamaya başlar. Kültürünü, bilgisini ve görgüsünü halk ile paylaşır ve bu uzak İtalyan köyünde Türklüğü yaşatmaya başlar.

Screenshot_6Artık halktan biri olan El Turco, halkı dukalığın istediği haksız vergilere karşı korur ve köyü ayaklandırır. Yeniçeri halkı birleştirerek isyan çıkartır ve liderlik eder. Birlik oluşturan Moena köyü halkı, Dük’ ün zorlamalarından kurtulmuş olur.

El Turco ya saygısı daha da büyüyen Moena halkı artık onu lider olarak görmeye başlar. Liderleri el Turco’ ya besledikleri sevgiden ötürü kendilerini Türk olarak ifade etmeye başlarlar. Türk Askerinden öğrendikleri Türk geleneklerini ve görgü kurallarını sosyal hayatlarına yansıtırlar. Töre olarak sayılan adetler bile edinmişlerdir.

Screenshot_7

Moena halkı tarafından geçmişten günümüze her yaz  ‘Türk günü’ düzenlemektedir. Türk kıyafetleri giyilip, Türk yemeklerinin pişirildiği bu festival de ‘EL Turco’ ya duyulan sevgi ve saygı ön plandadır. Festivali düzenleyen Moena halkının tek kelime Türkçe bilmiyor olması da dikkat çeken bir detaydır. Evlerin camlarından sarkıtılan Türk bayrakları, Türk bayrağı giysili çocuklar ve bu festivale özel bıyık bırakan erkekler…

Screenshot_5

Türklüğe sıkıca sarılan Moena halkının bu güzel hikayesini duyanların büyük ilgisini bu kasaba çekmeye devam ediyor.

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir