Çıtır Bilgiler

Isparta’da lavanta şenliğini kaçırmayın!

Okuma Süresi: 2 dakika

Isparta’da ağustos ayının ilk haftası lavanta hasadı zamanı. Sadece bir hafta sürecek hasada ilgi çok büyük, muazzam bir görüntü ve muhteşem bir kokuya sahip olan şöleni kaçırmayın.

 

123258

Ülkemizde gül üretimi denildiğinde akla ilk gelen şehir Isparta, şimdilerde bir lavanta diyarı.

Projenin hedefi Kuyucak Köyü‘ nün “Lavanta kokulu köy” olarak tüm dünyada adının duyurulması, köyün markalaşması, tanıtılması ve kalkınması iken bugün istenilen başarıya hızla ilerlemektedir. Sizlerde Isparta da bu eşsiz kokuyu tatmak ve bu güzelliği kaçırmak istemezseniz ağustosun ilk haftasını kaçırmayın…

 

Kuyucak-Koyu-Isparta

 

LAVANTA HER DERDE DEVA…

Lavanta yağı, ağrıyan bölgeye sürdüğünüzde eklem ve kas ağrılarına şifa oluyor. Rahatlatıcı etkisi nedeniyle özellike spa merkezlerinde masaj yağı olarak kullanılabiliyor. Suya birkaç damla damlatıp, altından mum yaktığınızda ise etrafa yayılan koku hem müthiş rahatlatıcı, hem de tam bir sinek kovar etkiside oluyor. Lavantanın rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi, uyku sorunu olanlar için bir çözüm diyebiliriz. Lavantanın  kuruları herkesin bildiği gibi, kese yapılıp çekmecelere konulduğunda giysilerin mis gibi kokmasını da sağlıyor. Lavanta suyu, saç bakımında önemli bir yere sahip banyo sonrası sürülen lavanta suyu, saç dökülmesini önlüyor. Aynı zamanda en doğal bir tonik etkisi sağlıyor. Cildi temizlemesi ve canlandırması açısından kozmetikte kullanılıyor. Yurt dışında lavanta suyu, ütü suyu olarak da kullanılıyor ve bu şekilde çamaşırlara da çok güzel bir koku veriyor. Lavanta yağından yapılan sabun ise cildi besliyor ve canlandırıyor. Özellikle Koyucak Köyünde yetişen lavantanın  türü ‘Lavandin’ çayının ise 15’er günlük kür halinde içildiğinde, hepatit B ve karaciğer yağlanmasının önlenmesinde çok faydalı olduğu da tespit edilmiş. Daha ne olsun ki….

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir