Çıtır Bilgiler

İnternet’i Karıştıran Fotoğraf

Okuma Süresi: 2 dakika

İnternet ortamına yine beyinlerimize oyun oynayan bir fotoğraf düştü. Bu fotoğraf bu sefer kimseyi ikiye bölmedi ama kafaları oldukça karıştırdı. Fotoğraf normalde siyah-beyaz iken üzerine konulan renkli ızgara kartları tekrardan dağıtıyor.

İlk bakışta renkli gözüken bu fotoğraf dikkatli bakılınca siyah-beyaz olduğu ortaya çıkıyor. Peki bu nasıl gerçekleşiyor ?

Sidney Üniversitesi’nde çalışan görme bilimci Bart Anderson, bu olayı şöyle açıklıyor: “Görme bilimcilerin ‘düşük geçiş’ olarak adlandırdığı renk sistemi, örnek renk kodlayan alıcı bölgelerin pek çoğu; epey geniş olan yer. Bu yüzden, ızgaralar ile renksiz arka planın ‘ortalaması alınıyor’ ve sonra, görüntünün bu kısmına dayandırılıyor.”

Yani bu açıklamayı şöyle anlatabiliriz; görseli ilk gördüğünüz anda beyniniz renkleri arka plana bir nevi sıkıştırıyor ve size renkli bir görsel hissi veriyor. Fakat fotoğrafa yakınlaşınca detaylar büyüyor ve fotoğrafın siyah-beyaz olduğu, üstünde de bir renkli ızgara olduğu belli oluyor.

Söz konusu yansımada sadece renkli ızgaralar değil, çeşit çeşit noktalı ve sıralı çizgili renklerde kullanılmış.

Bu çalışma sadece fotoğraflarla sınırlı kalmadı ve video da hazırlandı. Aşağıdaki videoda Kolas, ızgarayla örtülü tam hareketli bir videonun bile beynimizi nasıl kandırdığını gösteriyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir