Çıtır Bilgiler

İftarda Beslenme Önerileri

Okuma Süresi: 2 dakika

Ramazanın başladığı bugünlerde, uzmanlar uzun saatler aç bırakılan mideyi zorlamadan hafif bir menü ile orucun açılmasının doğru olduğunun altını çiziyorlar.
Ramazan ayı boyunca metabolizmamızı çalıştırmak ve kan şekerinin ani yükselişini önlemek için iftar saatinde ve iftardan sonra beslenme düzeninde dikkat edilmesi gereken önerileri sizler için araştırdık;
Yemekler arasında biraz zaman bırakmak doyma sinyallerinin beyne gitmesine zaman tanımak açısından önemlidir. Örneğin orucunuzu hafif bir çorba ile açtıktan sonra ana öğününüzü 1-2 saat sonra yemeye çalışın. Böylece hem metabolizmayı çalıştırmış olursunuz hem de mideye birden yüklenmeyerek kan şekerinin ani olarak yükselmesine engel olmuş olursunuz.

single_content_01_v01

İftardan birkaç saat sonra tüketilen ana öğünde beslenmenize çok yüklenmemeniz gerekir. 2-3 köfte ya da bu porsiyona eşdeğer ızgara tavuk, balık veya kırmızı et, etli veya etsiz, az yağlı sebze yemeği, az miktarda pilav, makarna veya börek yenebilir. Bunun yanında yoğurt, ayran gibi süt grubu yiyecekler/ içecekler tüketmelisiniz. Bu sıcak günlerde yemeğinizin yanında salata, cacık veya komposto gibi içecekler tüketerek, gün boyunca vücudunuzun sıvı kaybı açığını kapamış olursunuz.

single_content_01_v01

Yemekten hemen sonra olmamak koşuluyla hamurlu, şerbetli tatlılar, baklava gibi geleneksel lezzetler yerine sütlaç ve güllaç gibi hafif sütlü tatlılar veya meyve yemeniz daha sağlıklıdır.

single_content_01_v01

Herkesin sağlıklı bir Ramazan geçirmesini dileriz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir