Çıtır Bilgiler

Hodan Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Okuma Süresi: 2 dakika

Hodan Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hodan (borago officinalis) genelde yıldız çiçeği denilen yabani bir çiçektir. Görece büyük bir bitkidir(46 cm uzunluğunda). Yıldız şeklinde parlak mavi çiçekleri vardır ve neredeyse dünyanın her yanında vahşi doğada bulunabilirler. 1500 yıldan fazladır bilinen ve kullanılan ünlü bir bitkidir. Orta Çağ’da hodan, tıbbi tedaviler için kullanılan çaylara konulmuştur.

Bugün hodan bitkisi yaprakları ve gövdesi için değil, çekirdeklerindeki çok değerli yağı için ekilmekte ve yetiştirilmektedir. Bu yağın çok kıymetli oluşu, bir yağ asidi olan ve gamma – linolenik asit (GLA) denilen yağ asidinin bilinen en zengin kaynağı olmasıdır. (%24)

Hodan Yağı

Hem insanlar hem hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen pek çok kanıt hodan yağının deri dokusunun iyi yönde gelişmesinde ve görünümünün iyileşmesinde önemli etkilerinin olduğunu göstermektedir. Klinik olarak hodan yağı deri rahatsızlıklarını tedavi eden ve cilt hastalıkları ile iniltili iltihaplanmaları azaltan çok etkili bir araçtır. Günlük kullanımda da derinin kuruluğu, kızarıklığı ve kuru ciltten kaynaklı nem kaybını tedavi etmede çok etkili olduğu görülmüştür. Hücreleri yenilenmemiş kırışık ciltler, sedef rahatsızlığı benzeri hastalıklardan kaynaklanan deri lezyonlarının giderilmesinde, yaşlanma tesirlerinin giderilmesinde, cildin nem denge sisteminin tekrar sağlanmasında çok faydalıdır. Saçları yenileyici ve güzelleştirici etkisi de vardır.

Hodan Yağı

Nasıl Kullanılır?

Dahili ve harici olarak kullanılabilir. Dahili olarak; Her zaman gün içerisinde 1-2 çay kaşığı kullanılabilir. Harici olarak ise; sıkıntılı bölgeye masaj yaparak uygulanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hodan yağı Aspiltihap, Heparin, Warfarin benzeri kanı sulandırıcı ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.

Gebelik sırasında ve emzirme çağında olanların kullanması sakıncalı olabileceğinden kullanılmaması gerekir.

Bilhassa şizofreni ve epilepsi hastaları için çok sakıncalıdır.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir