Çıtır Bilgiler

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Okuma Süresi: 2 dakika

 

Hindistan cevizi yağı birçok derdin devası olarak bilinen bitkisel bir yağdır. Hindistan cevizi yağının sağlımız için sayısız faydaları olmakla birlikte şaşırtıcı şekilde cilt bakımı ve güzelliğe katkıları da  çok fazladır. Tüm cilt tipleri için iyi bir  çözümdür. Dahası, tamamen doğal hazır ve uygun fiyatlıdır. Hindistan cevizi yağının içinde olan antioksidan, anti-mikrobiyal ve antiseptik özellikleri onu iyileştirici bir mucizevi ürün haline getirir.

dfgdfsgdfg

İşte cilt bakımı için hindistan cevizi yağının bazı faydalarını sizler için derledik;

 

 

 1. Makyajınızı temizleyin.

Pamuğun üzerine biraz hindistancevizi yağı sürün ve makyajınızı kolaylıkla silin. Suya dayanıklı maskara ve kırmızı rujda bile işe yarıyor. Makyajınızı sildikten sonra, yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

 

 1. Saç bakımı yapın.

Saçlarınızı yıkamadan önce hindistancevizi yağı uygulayın ve farkı görün. Saçınız daha yumuşak, parlak ve daha başa çıkılabilir olacak. Bir çay kaşığı kadar yağ kullanın ve saçınıza güzelce masaj yapın. En az 10 dakika kadar bu şekilde durmaya çalışın.

 

 1. Cilt bakımı yapın.

Hindistancevizi yağını yüzünüz ve vücudunuz için maske olarak kullanın. Az miktarda yağ ile cildinize masaj yapın; özellikle de dizler, dirsekler, ellerinizin arka kısımları ve ense gibi ihtiyaç duyulan bölgelere odaklanın. Yıkanmadan önce en az 10 dakika bekleyin.

 

 1. Buklelerinizi ehlileştirin.

Uçuşan saçlarınızı ve kıvrılan buklelerinizi biraz hindistancevizi yağı ile düzeltin. Yağ, bukleleri ehlileştirir ve güzel bir ışıltı sağlar.

 

 1. Cildinizi güzelce ovun.

Bir yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile bir yemek kaşığı esmer şekeri karıştırın ve cildinizi iyice ovuşturun. Cildiniz aynı anda hem pul pul dökülüp hem de nemlenerek daha pürüzsüz bir hale gelecek.

 1. Diş temizliğinde kullanın.

Hindistancevizi yağını, yoğun bir macun kıvamına getirebilmek için soda ile karıştırın. Diş fırçanıza bu karışımdan biraz sürün ve bırakın dişleriniz beyazlasın.

 

 1. Ferah kokun.

Hindistancevizi yağını, koltukaltlarınıza ve ayaklarınıza doğal bir deodorant olarak sürebilirsiniz. Aynı zamanda ararot, shea yağı ve pong-busting güç için gerekli yağlarla da karıştırabilirsiniz.

 

 1. Pürüzsüzce tıraş olun.

İnce bir hindistancevizi yağı tabakasını tıraş köpüğü olarak kullanın. Böylelikle pürüzsüz bacaklara sahip olmakla kalmayacak; yağ, jiletin daha uzun süre dayanmasını sağladığından aynı zamanda tasarruf yapmış olacaksınız.

 

 1. Güneş yanıklarını dindirin.

Yanığın ilk harareti biraz hafifledikten sonra, hindistancevizi yağı ile yapacağınız nazik bir masaj, derinin iyileşmesini hızlandıracak ve soyulmanın önlenmesine yardımcı olacaktır.

 

 1. Pişiklerde kullanın.

Hindistancevizi yağı, pişiği nazikçe rahatlatır. Pişikli bölgeye biraz sürün ve bebeğinizin altını her zaman yaptığınız gibi bezleyin. Hindistancevizi yağını her gün koruyucu olarak da kullanabilirsiniz; ancak öncelikle bebeğinizin cildinin yağ ile uyum göstereceğinden emin olun. 

 

 1. Bebeğinizin başındaki konakları yumuşatın.

Bebeğinizin hindistancevizi yağına tepki vermediğini ölçmek adına bir alerji testi yaptıktan sonra, başına bol miktarda yağ ile masaj yapın, birkaç dakika bekletin ve yıkayın.

 

 

 1. Bebeğiniz diş çıkarırken duyduğu acıyı azaltın.

Az miktarda hindistancevizi yağı ile rahatlaması için bebeğinizin dişetlerini nazikçe ovun.

 

 

 1. Böcek ısırıklarına iyi gelir.

Yanma hissini azaltması ve kaşıntıları önlemesi için doğrudan böcek ısırıklarının üzerine uygulayın. Ayrıca kızarıkların ve şişliklerin azalmasına da yardımcı olur.

 

 1. Ayak kokusu ile savaşın.

Kokan ayaklarla baş etmeye çalışıyorsanız eğer, ayaklarınızın sabah-akşam hindistancevizi yağı ile ovmak, kokusuz ve ferah kalmalarını sağlayacaktır.

 

 hindistancevizi_yagi_450

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir