Çıtır Bilgiler

Bahar Bayramı; Hıdırellez

hıdırellez
Okuma Süresi: 2 dakika

İnanışa göre iyileri kollayıp, kötüleri cezalandıran, zor durumdaki insanlara el uzatan, iyi insanları bolluk ve berekete kavuşturması ile bilinen Hızır’ın İlyas Peygamber ile yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle, her sene 5-6 Mayıs tarihleri arasında yüzyıllardır bir bayram havasında kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır.

Türkiye’nin birçok bölgesinde coşkuyla yaşanan Hıdrellez şenlikleri, her yıl renkli görüntülere sahne olur. Bu vesile ile baharın gelmesi karşılanırken, birlik beraberlik duyguları da tazelenmiş olur. Büyük şehirlerde daha az olsa da, kasaba ve köylerde hıdrellez için önceden hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar, evin temizliği, üst-baş temizliği, yiyecek-içeceklerle ilgili hazırlıklardır. Hıdrellez gününden önce evler baştan sona temizlenir. Çünkü temiz olmayan evlere Hızır’ın uğramayacağı düşünülür. Hıdırellez günü giyilmek üzere yeni elbiseler, ayakkabılar alınır. Anadolu’nun bazı yerlerinde Hıdrellez Günü yapılan duaların ve isteklerin kabul olması için sadaka verme, oruç tutma ve kurban kesme adeti vardır. Kurban ve adaklar “Hızır hakkı” için olmalıdır. Zira tüm bu hazırlıklar Hızır’a rastlamak amacına yöneliktir.

Hıdırellez kutlamaları daima yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Hıdrellez akşamı yapılan bazı gelenekler vardır. Dileklerinizi ve dualarını yapacağınız vakit ikindiden sonra başlar, Hıdırellez akşamında gül ağacının dibine isteklerinizi temsilen resimler çizebilir, gül dalına da dileklerinizi yazdığınız kağıtları bağlayabilirsiniz. Tabii ki 5 Mayıs gecesi Hıdırellez ateşi yakılır ve konu komşu, tüm aileler ateşin üzerinden atlar. Dilek dileyip ateşin üzerinden atlanılır. Dileklerin gerçekleşeceğine inanılır.

single_content_01_v01

Hıdırellez akşamında gül ağacının dibine para gömülmesi de adettendir. Hıdırellez günü sabahında kağıda yazılan dilekler gül dalından alınıp denize atılır. Dibine gömülen para ise cüzdana konulur ve bir yıl boyunca harcanmaz. Bu paranın cüzdanı bereketlendireceğine ve paranızın hiç bitmeyeceğine inanılır. Baharın müjdecisi Hıdırellez Bayramı, bu sene Ahırkapı’da kutlanacak. Bugün gerçekleştirilecek olan kutlama saat 19.00’da Ayasofya Müzesi önünden Ahırkapı’ya yapılacak yürüyüşle başlayacak.

single_content_01_v01

Bu geleneklerin hepsi baharın gelmesiyle birlikte içimizdeki iyilikleri ve yaşam sevincini ortaya çıkarmayı amaçlar. Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan kişilerdir. Bereketli ve iyilik dolu günler yaşamamız dileği ile Hıdırellez bayramınız kutlu olsun…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir