Çıtır Bilgiler

Hep merak ettiğimiz ama asla araştırmadığımız 18 konu

Okuma Süresi: 4 dakika

Günlük olarak karşılaştığımız, “Bu neden böyle ya?” dediğimiz fakat cevabını aramadığımız bazı gerçekleri araştırdık.

 

1- Klavye harfleri neden alfabetik sıralanmaz?

Daktilo zamanında harfler alfabetik olarak diziliyordu. Fakat çok kullanılan harflerin yan yana olması hızlı yazmayı zorlaştırıyordu. Bu sebeple, çok kullanılan harfleri birbirinden uzaklaştırma kararı alındı ve Q klavye yaratıldı.  Herkes bu klavyeye alıştığı için artık değişiklik yapılmıyor.

 

2- Neden kıyafetlerin dirseklerinde yama olur?

İlk olarak askeri kıyafetler üzerinde başlayan akım, dirsekleri yırtılan kıyafetleri sağlamlaştırmak için kullanılırdı. Sonradan avcılar, vuruşu kolaylaştırdığı için bu akıma ayak uydurmaya başladı. Bir süre sonra modaya dönüşen yamalı dirsekler günümüzde hala kullanılıyor. 

 

3- Neden dondurmalar külaha konur?

Dondurma ilk olarak “bir kuruşluk dondurma yalama bardaklarına” konularak servis ediliyordu. Hiç hijyenik olmayan bu yöntem kısa sürede değişti. 

Sıcak bir havada dondurma kapları biten dondurmacıda ilginç anlar yaşandı. Zor durumda kalan dondurmacıya yanındaki waffle’cı yardım etti. Kıvırarak verdiği waffle’ı dondurma kabı olarak kullanan dondurmacı bu fikri çok sevdi ve külahı icat edilmiş oldu.

 

4- Bu nokta ne işe yarıyor?

Bu küçük siyah nokta, aslında çevredeki gürültüyü yok eden bir mikrofon.

 

5- Neden Converse’in ucunda beyaz bir kısım var?

Converse’ler eskiden basketbolcular tarafından kullanılırdı ve ucundaki kauçuk bölge kazalardan korumak için yapılmıştı. Şimdi beyaz ve yumuşak olan bu kısım, eskiden çok sert ve siyahtı.

 

6- Neden Converse’in yanında delikler var?

Bu delikler ayakkabının içinin hava almasını sağlıyor böylece ayağınız ayakkabının içinde daha az terliyor.

 

7- Şarj kablolarındaki silindirik kısım ne işe yarıyor?

Bu parça, bilgisayarın düzgün çalışmasını sağlıyor. Elektronik devrelerdeki yüksek frekanslı gürültüyü engelleyerek bilgisayarınızı elektromanyetik gürültüye karşı izole ediyor.

 

8- Cam şişelerdeki bu noktalar ne anlama geliyor?

Bu noktalar aslında görme engelliler için değil. Noktalar, üretim sırasında barkod görevi görerek yanlış paketlenmeyi önlüyor.

 

9- Neden parkaların ucu ikiye ayrılır?

İlk olarak ordu tarafından giyilen parkaların kuyruk kısmı daha uzundu. Bu iki parça, ayak bileklerinden bağlanarak askerlerin sıcak kalması için tasarlanmıştı.

 

10- Neden ekmeğin üzerinde çizgi olur?

Bu çizgilerin yapılmasının aslında iki sebebi var. Birincisi ekmeklerin üstüne çizgi çizilirse çatlamayacağı için, ikincisi ise estetik göründüğü için.

 

11- Neden mokasen ayakkabıların üstünde püskül var?

Eskiden balıkçıların ayakkabılarındaki püsküller sıkılarak ayağa sabitleniyordu. Nils Tveranger adındaki bir ayakkabı tasarımcısı püskülle mokasen ayakkabıyı birleştirdi. Günümüzde bir işe yaramayan püsküller, sırf estetik amaçla kullanılıyor.

 

12- Neden gömleklerin arkasında halka var?

Bu halkaların iki amacı olduğu düşünülüyor. Birincisi kravat asmak için, ikincisi gömleği bir yere asmak için. Fakat bu delikler iki şekilde de kullanılmıyor.

 

13- Neden pin kodu 4 hanelidir?

İskoçyalı bir mucit PIN kodunu icat etti. Başta 6 haneli olan bu kod mucitin karısı şifreyi unuttuğu için 4 haneye indirildi.

 

14- Yiyecek paketlerindeki renkli yuvarlakların anlamı ne?

Bu renkler, ambalajın üretimi için kullanılan yazıcının renk bloklarıdır. Bu daireler, hangi mürekkep tonunun kullanıldığını gösterir.

 

15- Neden kabanların kapüşonu tüylüdür?

Kürklü başlıklar, yüzleri soğuğa maruz kalan kuzeyliler için üretildi. Günümüzde bu kürkler dekoratif amaçlı giyiliyor.

 

16- Turbo sakızların şekli neden böyle?

Turbo sakızının şekli bir aracın lastiğinden esinlenmiş.

 

17- Alman simidinin şekli nerden geliyor?

Alman simidini (Pretzel) bir keşiş yaratmış,. Bu yüzden şekli dua eden bir keşişi simgeliyor.

 

18- Neden kumbaralar domuz şeklinde?

Eskiden İngilizler paralarını “pygg kavanozu” denilen kil kavanozlarda saklıyorlardı. Gün geçtikçe “pygg” kelimesi ingilizcede domuz demek olan “pig” kelimesine dönüştü ve kumbaralar da bu şekli almaya başladı. 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir