Çıtır Bilgiler

Bu Hafta Sinemalara Hangi Filmler Geliyor?

21 nisan sinemalar
Okuma Süresi: 4 dakika

Bahar mevsiminin gelmesiye sinemalar da canlandı. Bakalım bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor…

 

lost city z

Kayıp Şehir Z (The Lost City of Z)

Filmde İngiliz kaşif Percival Fawcett (Charlie Hunnam)’ın, Brezilya’da yaşadığı macera anlatılıyor. Amazon havzasında, balta girmemiş ormanların arasında daha önce var olduğu bilinmeyen kadim bir medeniyetin izlerine rastlayan Fawcett, gelişmiş bir medeniyet bulduğuna tüm kalbiyle inanması ile bilim çevrelerinden farklı tepkiler alır. Nitekim bulgularının gelişmiş bir medeniyete değil, vahşi bir topluluğa ait olduğuna inananlar da az değildir. Fawcett, eşi Nina, oğlu Jack ve yaveri Henry’nin desteği ve yardımıyla, Z adını verdiği kayıp şehri bulabilmek için her şeyini ortaya koyacaktır. Film, David Grann’in 2009’da çıkan ve Percy Fawcett’ın gerçek öyküsünü anlatan aynı isimli kitabından uyarlandı. 140 dakika süren filmin başrollerinde Charlie Hunnam, Robert Pattinson, Sienna Miller,Tom Holland, Angus Macfadyen yer alıyor.

max steel

Max Steel

92 dakika süren aksiyon ve macera türü filmin senaryosunu Christopher Yost yazdı,  yönetmenliğini Stewart Hendler üstlendi. Film, babası Jim’i kaybettikten sonra annesi Molly ile yeni bir şehre taşınan Max McGrath (Ben Winchell) üzerinden gidiyor. Jim, buradaki insanların babası hakkında çok şey bildiğini anlayınca babasının eski bir dostu olan Dr. Miles Edwards’a (Andy Garcia) başvurur. Onun yardımıyla babasının çok önemli bir keşfin eşiğinde olduğunu öğrenir. Bu çalışmaları incelerken vücudundaki enerjiyi maksimum verimle kullanma becerisini edinir ve sonrasında Steel adında küçük bir yaratıkla karşılaşır. Steel ile birleştiğinde Max Steel adında çok güçlü bir süperkahramana dönüşen Max, kötüleri alt etmek ve geçmişindeki sırları öğrenmek için harekete geçer. Filmin oyuncuları, Ben Winchell ,  Maria Bello ,  Andy Garcia ,  Ana Villafañe,  Mike Doyle.

Silence

Silence                                                               

Andrew Garfield ,  Adam Driver ,  Liam Neeson ,  Ciaran Hinds ,  Tadanobu Asano’nun başrollerinde olduğu Silence filminde, Portekizli genç Cizvit rahipleri Sebastião Rodrigues (Andrew Garfield) ve Francisco Garrpe (Adam Driver), onlara yıllarca akıl hocalığı yapmış Cristóvão Ferreira’nın (Liam Neeson) Japonya’da dinini inkar ettiğin haberini almıştır. Buna inanmakta zorluk çeken iki genç rahip, durumu kendi gözleriyle görüp incelemek, bir yandan da misyonerlik görevini sürdürmek için Japonya’ya giderler. Burada inançlarını gizli olarak sürdüren gizli Hıristiyanlarla birlikte büyük baskı ve zorluklara maruz kalacaklardır.
Sessizlik filmi, Japon yazar Shūsaku Endō’nun 1966’da yazdığı aynı adlı romandan Martin Scorsese tarafından uyarlandı. Kitabın 1971’de Masahiro Shinoda tarafından çekilmiş bir uyarlaması daha bulunuyor. Filmin senaryosunu Jay Cocks yazdı, yönetmen koltuğunda ise Martin Scorsese yer alıyor. Film 159 dakika uzunluğunda.

going in style

Son Macera (Going in Style)

ABD yapımı komedi türündeki filmin başrollerinde Morgan Freeman ,  Michael Caine ,  Alan Arkin ,  Ann-Margret ,  Matt Dillon yer alıyor. Filmin konusu ise şöyle: 80’li yaşlarına gelmiş 3 emekli arkadaş, Willie (Morgan Freeman), Joe (Michael Caine) ve Albert (Alan Arkin) emekli maaşları ve sosyal yardımlarla zar zor ayakta kalmaya çalışmaktadır. Bunun üzerine emeklilik ödemelerinin kesilmesiyle iyice zor durumda kalırlar. Çaresiz kalan yaşlı adamlar, sadece kendi hakları kadar parayı almak üzere banka soymaya karar verirler. Ancak hem yaşları, hem de bu işteki tecrübesizlikleri başlarına enteresan işlerin gelmesine neden olacaktır. Filmin yönetmeni Zach Braff, senaristi ise Tony Bill.

get out

Kapan ( Get Out)

Genç bir siyah olan Chris (Daniel Kaluuya), beya kız arkadaşı Rose’la (Allison Williams) birlikte, kızın ailesinin yanına, onlarla tanışmaya gider. Ancak bu kasabada tuhaf birşeyler vardır, burada yaşayan siyahlar, gizemli bir şekilde ortadan kaybolmaktadır. Burada yaşayan bir başka siyah, Chris’ten bir an önce oradan kaçmasını ister, ancak bu basit bir iş olmayacaktır. Filmde Daniel Kaluuya ,  Allison Williams ,  Catherine Keener , Bradley Whitford ,  Caleb Landry Jones yer alıyor. 104 dakika süren korku türündeki filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Jordan Peele üstlendi.

kolonya cumhuriyeti

Kolonya Cumhuriyeti

Çağlar Çorumlu ,  Büşra Pekin ,  Ersin Korkut ,  Uğur Bilgin ,  Mahir İpek’in başrollerinde yer aldığı Kolonya Cumhuriyeti, komedi filmi olarak karşımıza çıkıyor. BKM’nin yapımcılığını üstlendiği filmin konusu ise şöyle: Küçük bir kasabanın belediye başkanlığını, olmayacak vaatler sayesinde kazanan Peker Mengen (Çağlar Çorumlu) için icraat zamanı gelmiştir. İlk iş, söz verdiği üzere başbakanı oraya getirmek üzere harekete geçer. Ancak başbakana yapılan tantanalı karşılama töreni sırasında beklenmedik olaylar yaşanır ve belde bağımsız bir ülke haline gelir. Üstelik Amerika ile savaşa girmişlerdir. Peker, eşi Mualla (Büşra Pekin) ve danışmanlarıyla birlikte Amerika’yla baş etmeye çalışırken sıfırdan bir ülke kurmanın hiç de kolay olmadığını anlayacaktır.

beden ve ruh

 

Beden ve Ruh (A Teströl és Lélekröl)

Budapeşte yakınlarında bir mezbahada finans direktörü olarak çalışan iyi huylu Endre (Géza Morcsányi), şirkete yeni gelen kalite kontrolörü Maria’dan (Alexandra Borbély) hoşlanmasıyla başlayan hikayede, birbiriyle tıpatıp aynı rüyaları gördüklerini farketmesi ile devam eden gerilim dolu olaylar sizi içine hapsedecek. Géza Morcsányi ,  Alexandra Borbély ,  Zoltán Schneider,  Ervin Nagy ,  Tamás Jordán gibi oyuncuların yer aldığı Macaristan yapımı film 116 dakika uzunluğunda.

blue

Blue

Nejat İşler ,  Teoman ,  Aylin Aslım ,  Deniz Arcak ,  Sunay Özgür gibi ünlü isimlerin yer aldığı belgesel filmde, 1990’ların efsanevi müzisyenleri Kerim Çaplı ve Yavuz Çetin ile bünyesinde yer aldıkları Blue Blues Band’in hikayeleri anlatılıyor. Yaşadığı psikolojik rahatsızlık nedeniyle Boğaz Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son veren Yavuz Çetin ile bir zamanlar Jimi Hendrix’le aynı sahneyi paylaşmış, ancak Çetin gibi hayatı trajik bir şekilde son bulan Kerim Çaplı’nın yakınları ve dostları, bu iki büyük müzik insanından bahsedecek.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir