Çıtır Bilgiler

Gürse Birsel Barbie’nin 60. Yıla Özel Rol Model Bebeklerinden Biri Oldu!

Okuma Süresi: < 1 dakika

Barbie sahip olduğu bebeklerle toplumlar üzerinde kadınlık algısı oluşturduğu ile her daim eleştirilmektedir. Marka olarak bu söylemlerin hiç birini kabul etmemektedir. 

Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri yaparak sahip olduğu bu algıdan kurtulmaya çalışmaktadır. Yaptığı her projede kadınların güçlerini ön plana alarak yetişme çağında ki kız çocuklarına örnek olmaktadır. Barbie Dream Gap projesi de bu projelerden biridir. Proje kapsamında her satılan bebekten 1 doları ayırıp kızların kendilerine güvenin artması adına destek vermektedir. 

Benzer işlerden biri de rol model bebek çalışmasıdır. Dünya çapında alanında örnek kadınların Barbie bebeklerini yaparak gündeme gelmektedir.

Geçen sene dünya genelinde 17 rol model kadın seçerek bebeklerini sunmuştu.  Çağla Kubat’ın da aralarında bulunduğu proje bu sene tekrarlandı.

çağla kubat barbie ile ilgili görsel sonucu

Bu sene Barbie 60. Yılını kutlarken ‘’ More Role Models’’sloganı ile yine kız çocukları için Barbie bebekler çıkardı. 18 farklı ülkeden 20 ilham verici kadının bebeğini yarattı.

 2019 rol model bebeklerinden biri de Gürse Birsel oldu. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir