Çıtır Bilgiler

Haliç’in Gözüyle İstanbul

Okuma Süresi: < 1 dakika

Galata kulesinin Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından, fener kulesi olarak ahşaptan inşa edilmiş. Osmanlı Devletinin belli bir döneminde ise şehre hakim konumundan dolayı yangın gözetleme ve haber verme amaçlı kullanılmış. Zaman içinde tahrip gören kule geçirdiği restorasyonlardan sonra 1965’te başlanıp 1967’de bitirilen son onarımla kulenin bugünkü görünümü sağlanmıştır.

Yüksekliği 69,90 metre olan Galata Kulesine çıkışta ilk 7 kat asansör ile çıkılıp diğer 2 kata merdivenle devam ediliyor. İnişte ise tüm katları merdivenle iniyorsunuz.

single_content_01_v01

Galata Kulesinin ihtişamlı görüntüsünün yanında ona ün katan bir başka özelliği ise Hazerfen Ahmet Çelebi’nin uçuş denemesidir. 17. yüzyılın ilk yarısında IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı’nda rüzgarları kollayıp uçuş talimleri yaptıktan sonra, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesi’nden Üsküdar-Doğancılar’a uçmuştur. Bu uçuş Avrupa’da ilgi ile karşılanmış, İngiltere’de bu uçuşu gösteren gravürler yapılmıştır.

single_content_01_v01

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir