Çıtır Bilgiler

Eski iPhone’ları Böyle Parçalıyorlar

Okuma Süresi: < 1 dakika

Apple’ın Mucize iPhone Geri Dönüşüm Robotu Liam ile Tanışmış mıydınız?

Apple geçtiğimiz günlerde yeni akıllı telefonu iPhone SE’yi bütün dünyaya tanıttı. Apple her sene birkaç farklı iPhone modeli üretiyor ve piyasaya sürüyor. Dünya çapında yoğun ilgi gören iPhone’lar bu yüksek ilgiye bağlı olarak en çok satın alınan telefonlar arasında. Peki bu kadar çok iPhone ömürleri dolunca ne oluyor? İşte Apple eskiyen, çalışmayan veya kullanılmayan iPhone modellerinin geri dönüşüm sürecini bize açıklayan bir video yayınladı.

single_content_01_v01

Apple’ın Liam adı verdiği bir geri dönüşüm robotu çöpe atılan iPhone modellerini saniyeler içerisinde tekrar kullanılmaya hazır parçalar haline dönüştürebiliyor.

Liam Yılda 1.2 Milyon iPhone’u Geri Dönüştürebiliyor

Apple kendi geliştirdiği geri dönüşüm robotu Liam’ı küresel ısınma ve çevre kirliliğiyle mücadele etmek için bir araç olarak görüyor. Liam sayesinde her yıl dünyanın sınırlı ve değerli kaynaklarının daha fazla tüketilmesinin önüne geçilebiliyor. Liam’ın performansı ise göz kamaştırmakta. Robot her sene 1.2 milyon adet iPhone’u tamamen parçalarına ayırarak bu parçaları tekrar kullanmaya hazır hale getirebiliyor.

Liam çalışırken üzerindeki kameralardan faydalanıyor. Bu kameralar sayesinde parçalanacak iPhone’un hangi model olduğu belirleniyor ve Liam ona göre uygulayacağı işlemleri planlıyor. Dilerseniz Liam’a iş başındayken bir göz atalım:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir