Çıtır Bilgiler

Eşek Sütünün Faydaları

Okuma Süresi: 3 dakika

Eşek, kulakları uzun, yelesi dik ve kısa tüylü, kuyruğu kısa, ince püsküllüdür. Bugüne kadar yük taşıması, inatçılığı ile bir dolu hikayesini duyduğumuz eşeğin sütünün de ne kadar faydalı olduğuna inanamayacaksınız. Bu faydaların eşeği gelecek dönemde başka bir boyuta taşıyacağı kesin.
Avrupa’da eşek sütü birçok ülkede kullanılmakta. Hatta Avrupa’da bu sektör için özel olarak eşek çiftlikleri kurulmuş durumda. Eşek sütün ilk kez duyanlar biraz ön yargı ile yaklaşsa da içeriği hakkında bilgi sahibi olduktan sonra denemek istiyorlar.

Anne Sütünü Yeteri Kadar Alamayan Bebeklerde;
Eşek sütünün anne sütüne çok yakın değerler taşıması sebebiyle anne sütünü yeteri kadar alamayan bebeklerde takviye amaçlı eşek sütü kullanılmaktadır. Üstelik yapılan bir araştırmaya göre; eşek sütünü tüketen bebeklerin bağışıklık sitemlerinin daha dirençli olduğu gözlemlenmiştir. Eşek sütü, inek sütü ve diğer süt ürünlerine göre yağ ve kazein oranının düşüklüğü nedeni ile sindirimi son derece kolaydır. Eşek sütünün içerdiği yüksek orandaki immunglobulinler ile bağışıklık sistemi üzerine doğal destekleyici etkisi vardır. İngiltere’de de eşek sütü 19. yüzyıl ortalarına dek yaygın şekilde anne sütüne alternatif olarak satılıyordu. Günümüzde ise Avrupa’da satılan bebek mamalarının bir kısmında eşek sütü kullanılmaktadır.

single_content_01_v01

Güzellik Sektöründe;
Sivilceler, akneler, kırışıklıklar başta olmak üzere birçok cilt problemine iyi gelmektedir. Sabunu ise doğal ürünler yapan butik marketlerde bulunmaktadır. Eşek sütünde E vitamini, çok yüksek miktarda amino asit, vitamin A, B1, B6, C, D , E mineralleri oldukça zengindir. Omega 3 ve 6 deposudur. Yüksek kalsiyum içerir. 4 kez daha az yağ içerir. Ayrıca daha genç görünmenizi sağlayan doğal bir retinol içermektedir.

Astım, Bronşit ve Nefes Darlığı Rahatsızlıklarında;
Astım, kuru öksürük ve akut öksürük gibi kronik rahatsızlıklarında Eşek sütü kesin çözüm demek mümkündür. Eski Romalılar döneminde de bu tür rahatsızlıklarda tedavi yöntemi olarak Eşek Sütü kullanılmıştır. Astım ve Bronşit hastalarının günümüz tıbbında maddi açıdan yıpratıcı tedaviler uygulanarak kesin tedavi sonucu almada sıkıntılar bulunmaktadır. Bu durumda Eşek Sütünü içerek Astım ve Bronşit rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz.

Asrın Hastalığı Koah Hastalarında;
Koah hastalığında yaşanan nefes darlığı, balgam, hırıltı, öksürük, kan tükürme gibi sorunların gerilemesinde etkin bir tedavi sunan Eşek Sütü, bu hastalığa karşı koruma sağlar.

single_content_01_v01

Akciğer, Karaciğer, Kolon, Mide, Pankreas, Bağırsak, Cilt gibi Kanser Vakalarında Vücut Direncini Arttırmada;
Kanserle savaşmada hayati olan moraldir. Psikolojik olarak kanseri yenmedeki başarı, duymuş olduğumuz bir mücadeledir. Kanserle savaş için destekleyici yöntemler hep bir çare olmuştur. Eşek Sütü kanserle mücadelede önemli bir besin kaynağıdır. Kanser durumunda vücut kanserli hücrelere karşı bir savaş başlatmış olur. Bu savaşta “Hematopoetik Kök Hücreler ” yani “Kan Yapıcı Kök Hücrelerin ’’ besin takviyesini Eşek Sütü ile yapmak mümkündür. Kemoterapi gören ya da görmekte olan hastalar rahatlıkla Eşek Sütü içebilir. Kanserli birçok hasta Eşek Sütü içmiş ve gayet başarılı sonuçlar almışlar. Dönem dönem yapılan tetkikler sonuçlarında Kan değerleri olumlu yönde değişen hastaların mutluluğu Eşek sütüne olan inancımızı perçinlemiştir.

Vücuttaki Fazla Yağlarının Yakımında, İdeal Kilo Vermede Yardımcı;
İtalya’nın Napoli Üniversitesi uzmanlarının bilimsel sonuçlara dayanarak açıkladıkları; eşek sütü çok hızlı bakteriler barındırıyor. Bu bakteriler süratle yayılıyor ve enerjiye dönüşüyor. Bu yüzden vücuttaki yağ oranı da giderek azalıyor. Kısacası eşek sütü, formda kalmaya yardımcı olan bir besin olarak hayatımıza girdi.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmede ve Desteklemede;
Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu hastalıklara karşı koruma, çeşitli virüs ve parazitlere karşı savaşan bir işleyişin bütünüdür. Zaman zaman bu savaşlarda bağışıklık sistemi güçsüz kalır ve hastalıklara karşı direncimiz azalır. Eşek sütü içinde bulunan zengin orandaki aminoasitlerle hücre yenileyici, direnç arttırıcı ve antibakteriyel özelliği sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklarla mücadelede büyük fayda sağlar.

Son bir not; Araştırmalara göre eşek sütünün kaynatılmadan çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir