Çıtır Bilgiler

Elma Sirkesini Günlük Yaşantımıza Dahil Etmemiz İçin 9 Neden

Okuma Süresi: 2 dakika

Elma sirkesini rutin sirke kullanımından çıkartıp, günlük hayatımıza dahil etmenin zamanı geldi. Elma sirkesi tamamen doğal bir üründür. Elma suyunun fermantasyonu ile elde edilir. Elma sirkesi kullanarak evinizde ve günlük yaşantınızda doğal olmayan kimyasal ürünlerin tüketimini azaltabilirsiniz. Sayısız faydalarının yanında ucuz ve kolay ulaşılabilir olması da cazip hale getirmekte.

İşte elma sirkesini düzenli olarak kullanmak için 9 neden:

1- Saçlarınızın daha hacimli ve parlak olmasını istiyorsanız, saçlarınızı elma sirkesi ile yıkayın. Boş bir şampuan şişesine yarım yemek kaşığı elma sirkesi ve bir fincan soğuk su koyarak çalkalayın. Etkili sonuç için haftada minumum iki kez şampuan sonrası bu elma sirkeli su ile durulama yapmanız yeterli olacaktır.

2- Doğal elma sirkesi cildinizin pH dengesini düzenleyebilir. Her zaman kullandığınız yüz toniğiniz yerine, bir ölçü elma sirkesini 2 ölçü su ile seyreltin ve bu karışımı bir pamukla yüzünüze yayın. Lekelerin azaldığını, sivilcelerin yok olduğunu göreceksiniz.

single_content_01_v01

3- Dişlerimizin temizliği için ağız içi hijyende de elma sirkesi yardımcı olabilir. Dişlerinizi elma sirkesi ile ovun ve ağzınızı su ile çalkalayın.

4- Güneş yanıkları için hem ağrıyı azaltmak hem de kalıcı iz bırakmamasını sağlamak için duş alırken küveti doldurun ve suyuna bir fincan elma sirkesi ekleyip, 10 dk suda bekleyin.

5- Elma sirkesi kilo vermeye yardımcı olabilir. Günlük kilo kontrolü için iki çay kaşığı elma sirkesini yarım litre suya katın ve bu suyu gün boyunca yudumlayın. 2009’da yayınlanan bir çalışmada, 12 hafta düzenli kullanılan elma sirkesinin, karın yağlarını yakarak bel çevresini daralttığı belirtilmektedir.

6- Siğillerin tedavisinde iyileştirici özelliği bulunmakta. Gece yatmadan önce bir parça pamuğu elma sirkesi ile ıslatın ve pamuğu siğilin üzerine koyup yara bandı ile kapatın. Sabaha kadar açmayın.

single_content_01_v01

7- Asit içerikli elma sirkesi ile mide asidinin tedavisi yapılabilir. Çok tuhaf gelebilir, ancak araştırmalar mide yanmasına elma sirkesinin iyi geldiğini göstermektedir. Bir çay kaşığı elma sirkesini yutup üzerine bir bardak su için. Ancak ülseriniz varsa elma sirkesini tek başına içmemelisiniz.

8- Elma sirkesi, tüm iç beden sisteminizi dengeler. Beden, sürekli bir denge durumuna ulaşmak için çabalamaktadır. Elma sirkesi bedenin sağlıklı alkali pH düzeyine erişmesi için yardımcı olur.

9- Elma sirkesini temizlikte de kullanabilirsiniz. Klozetin içerisine biraz elma sirkesi dökün ve suyunu çekmeden bir gece bekletin. Bulaşık makinelerinde de deterjan yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz. Ayrıca bir ölçü elma sirkesi-bir ölçü su karışımı ile fırın içi, mutfak tezgahı, cam ve ayna temizliği yapılabilir…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir