Dünyanın En İlginç Batıl İnançları

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kökenleri bilinmese de tüm dünyada birçok insanın inandığı batıl inançlar bulunuyor. Günümüzde hala batıl inançlara inanan bir kesim Türkiye’de olduğu gibi elbette ki her ülkede var. Kimisi yüzyıllardan beri süre gelen bu inançlara inanırken kimisi ise bu inançların gereksiz olduğunu düşünüyor. Elbette her ülkenin kendi koşullarına göre şekil almış batıl inançları var. Şimdi mantığımızı bir kenara bırakıp, farklı ülkelerden ilginç batıl inançlara bir göz atalım..

RUSYA

Rusya’da kuş düşürmenin para getireceğine inanılıyor. Tabii ki böyle bir şey yapmamanızı öneriyoruz…

ÇİN

Yemekte uzun bir şehriyeye denk gelirseniz sakın ısırıyım demeyin. Çünkü o, uzun ömür ve refah anlamına geliyor.

MALTA

Ülkedeki tüm kliselerin saatleri farklı bir zamanı gösterir. Bunun nedeni şeytanın aklını karıştırmak. Bu demek oluyor ki, Malta’da zaman kavramını gözetmek biraz zor.

İTALYA

İtalya’da inanılan bir batıl inanca göre 17 rakamı uğursuzluk getirir. Hatta evlerin hiç birinde kapı numarası olarak 17 kullanılmaz. Uçaklarda ve otobüslerde de 17 numaralı koltuk bulunmaz. Bu inanış Romalılar zamanından kalma. Roma rakamlarının yer değiştirmesiyle VIVI yani “yaşadım, öldüm” anlamına gelir.

DANİMARKA

Danimarka’da hayli ilginç bir batıl inanç söz konusu. Eğer insanlar evinize yemek fırlatıyorlarsa aslında size iyi şans diliyorlar demektir. Danimarkalılar bozulan yemekleri saklarlar ve ardından sevdiklerinin evlerine fırlatırlar. Günümüzde artık çoğu kişi eve zarar vermemek için eve fırlatmak yerine evin dışına yemek parçaları bırakıyorlar.

MISIR

Türkiye’de birine makas verirken kavga etmemek için makasa usül gereği tükürülür. Mısır’da ise makasın ağzını açık bırakmanın kötü şans getirdiğine inanılıyor. Kabustan korumak için ise uyurken yastık altına makas koyuluyor.

TÜRKİYE

Yarım çay içen kadın dul kalır. Ava gidecek kişinin önünden kadın geçerse avlanamaz. Bundan dolayı o kişi ava gitmekten vazgeçer. Ava giden kişinin arkasından karısı süpürge atar.

JAPONYA

Japonya’ya gidince iyi şans için kül banyosu yapabilirsiniz. Sensoji Tapınağı’nı ziyaret ederseniz ön kapının dışında büyük bir tütsü kabı göreceksiniz. İnsanlar bu tarihi Budist tapınağının dışındaki dumanın içinden geçince sağlıklarının ve genel durumlarının daha iyiye gideceğine inanıyorlar.

BULGARİSTAN

Bulgaristan’da bekar bir kadın masanın kenarına oturmamalı yoksa evlenecek erkek bulamayacağına inanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.