Çıtır Bilgiler

DEJA VU NEDİR?

Okuma Süresi: < 1 dakika

Fransızca’da déjà (daha önceden) ve voir (görmek) kelimelerinden oluşan, Déjà vu (deja vü), önceden yaşanılan bir olayı yaşamışlık veya görülen bir mekanı önceden görmüş olma duygusu, anı daha önceden yaşamışlık hâline denir.

Çoğumuz , en azından bir kez olsun şu hisse kapılmışızdır: ‘Ben  bu anı yaşamıştım.’ Ya da, ‘Burayı daha önce görmüştüm sanki.’

‘Deja vu’ olarak adlandırılan bu his, bazı insanlarım  ise sık sık yaşadığı ve artık aşina olduğu bir durumdur.

Tarihte ilk  defa 1876 yılında, Fransız Fizikçi Emile Boiraç tarafından kullanılan ‘deja vu’ kavramı; bilimsel olarak kayıtlara  1928 yılında, Edward Titchener’in ‘Bir Psikoloji Kitabı’ adlı eserinde tanımlanmıştır. Dr. Titchener’e göre beyin, deneyime ilişkin kesin bir algı üretmeden önce kısmi bir algı oluşturmakta, bu kısmi algı da deja vu duygusunun yaşanmasına sebep olmaktadır.

Deja vu’nun bilimsel olarak açıklamasında ise; Beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha ufak bir zaman farkıyla çalışması olarak tanımlanabilir. Bir taraf öteki taraftan daha önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayı daha evvel yaşamış gibi olur. Başka bir deyişle; bu olay, sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir