Çıtır Bilgiler

Da Vinci sergisi ikinci durak olarak İstanbul’a geliyor

Okuma Süresi: 2 dakika

Dünyaca ünlü İtalyan ressam Leonardo Da Vinci’nin şimdiye kadarki en büyük ve kapsamlı sergisi aralık ayında İstanbul’da açılıyor.
Belçika’da prömiyerini yapan dünyanın en kapsamlı Leonardo Da Vinci sergisi ‘Leonardo Da Vinci ikinci durak olarak İstanbul’a geliyor. Rönesans döneminin önemli ressamı yalnızca sanat alanında ürettiği eserlerle değil bilime olan ilgisi ve bilimin farklı alanlarındaki yetkinliğiyle o zamandan bu zamana bizlere birçok öğreti çıkardı.
Aynı zamanda hem ressam, mimar, mühendis, filozof, müzisyen ve daha pek çok alanda ünvan sahibi olan Leonardo Da Vinci’nin eserleri İstanbullu sanatseverlerle 14 Aralık’ta buluşuyor.

İstanbul’da’ Maslak UNIQ Müze’de açılacak olan sergide; Leonardo Da Vinci’nin orijinal eskizler yardımıyla hazırlanan 100 replikası ve sanatçıya ait el yazması, tablo ve çizimler yer alacak.
7 Nisan 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek sergide; Leonardo Da Vinci eserlerinin yanı sıra dahi sanatçıdan ilham alan Donatello, Raphael gibi Rönesans döneminin diğer sanatçılarına ait örnekler ve orijinal belgeler de incelenebilecek
16. yüzyılda yaşamış olan ünlü İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci’nin Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber tablosu, gerçekleşen açık artırmada 450,3 milyon dolara satılarak dünyanın gündemine oturdu.
Yaklaşık 500 yıllık eser, ABD’nin New York kentinde düzenlenen müzayedede satıldı. Dünyanın en büyük müzayede firmalarından birisi olan Christie’s tarafından düzenlenen açık artırma yaklaşık 20 dakika süren bir telefon görüşmesinin ardından sonlandı.
1519’da ölen Leonardo da Vinci’nin 20’den az eseri günümüze kadar gelebilmiş durumda.
Leonardo Da Vinci’nin, ‘Dünyanın Kurtarıcısı’ Salvador Mundi tablosunu 1505 yılından sonra yaptığı düşünülmekte. Genel olarak tabloda İsa Peygamber bir eli havada, diğer elinde ise cam bir küre tutarken tasvir ediliyor.

Tablonun en can alıcı durumu ise 1958’de Londra’da düzenlenen bir açık artırmada 60 dolara satılmasıydı. O yıllarda tablonun Leonardo da Vinci’ye değil, ünlü ressamın eserlerinden esinlenen birisine ait olduğu sanılıyordu. Bazı kaynaklar ise öğrencilerinden birinin bu tabloyu yaptığını söylüyordu.
Uzunca süre izine rastlanmayan tablo 2005 yılında yeniden ortaya çıkmış ve “Kayıp Leonardo” lakabı ile anılmaya başlanmıştı.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir