Çıtır Bilgiler

Çocukların ve Annelerin Yeni Gözde Oyunu: ZIP ZIP HAMUR (Slime)!

Okuma Süresi: 2 dakika

 

7’den 70’e Herkesin Mıncıklamak İstediği Tuhaf Bir Trend: Slime

slime2

 

Uzun zamandır anneler oyun hamurlarından çok şikayetçi bunun  nedeni  hamurun, çocuklar oynarken parça parça olması, halılara yapışması ve çocuklara verdiği zararlarda bunun cabası. Şimdilerde yeni çıkan ve evde rahatlıkla çocuklarla uygulamalı olarak yapabileceğiniz zıp zıp hamur(Slime) parça parça olmuyor elastik bir yapıya sahip olduğu için  kopmuyor ve uzuyor. İçerisindeki maddelerinde hiçbir zararı olmadığından bu dönemlerde anneler çocukları için rengarenk zıp zıp hamur yapıyor. Sizlerde çocuklarınız için rengarenk hamur yapmak isterseniz gerekli tüm malzemeler aşağıda listeledik.

 

(Zıp zıp hamur (Slime) den hazır olarak da birçok mağzadan alabilirsiniz.)

 slime1

 

Malzemeler:

1 bardak ılık su

1 bardak oda sıcaklığında su

Yarım çay kaşığından az boraks (jellendirici) (ingilizcesi borax)

Bir bardak kokusuz Polimer K-10 tutkal (internette arama yapıp alabilirsiniz)

Bir çay kaşığının ucuyla azıcık gıda boyası

İsteğe göre sim

 

 

Yapılışı:

Bir bardak ılık suya boraks ve gıda boyasını eklenir. Karıştırılır. Bir kaseye bir bardak tutkalı dökülür, üstüne bir bardak suyu dökülür ve  karıştırılır. Ilık su ve gıda boyasıyla hazırladığınız borakslı suyu azar azar karıştırarak buna eklenir. Ne kadar ekleyeceğinize kıvamına göre karar verin. İsteğe göre sim ekleyin. Borakslı bir bardak suyun yaklaşık yarısını karıştırınca güzel bir kıvam olur. Yanlara yapışmamaya başlayınca olmuş demektir. Koyu olursa azıcık ılık su eklen.

Yaparken kokusuz Polimer K-10 tutkal kullanılıyor.. Genellikle yanında jellendirici (boraks) ile geliyor. Yanında gelmezse aktardan veya eczaneden boraks olarak isteyebilirsiniz. Boraks doğal bir mineral ve bir zararı olmadığı düşünülüyor. Boraks Amerika’da doğalcı anneler tarafından çamaşır yıkarken deterjan yerine kullanılıyor. Tabii ki tamamen güvenilir olduğunu söyleyemeyiz. Bu karışımda kokusuz ve az zararlısından da olsa tutkal var o nedenle kullanırken çok dikkatli olmak lazım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir