Çıtır Bilgiler

Çocuklarda ‘HERPANJİNA’ Hastalığına Dikkat!!!

Okuma Süresi: < 1 dakika

Herpanjina daha çok 1 – 4 yaşları arasındaki çocuklarda daha yaygın görülen bir hastalıktır. Özellikle yaz aylarında daha sık görülür.Herpanjina öncelikle çocukları etkileyen bir enfeksiyonel hastalıktır. Ağız bölgesinde yaygın olarak damak kısmında ve ağzın arka kısımlarında gri-beyaz papüller görülür.

single_content_01_v01

Enfeksiyon çocukta ateş, rahatsızlık hissi, asabiyet, boğazda şişkinlik, ağrılı yutma gibi belirtilere neden olur. Şiddetli vak’alarda ağzın dış bölgesinde ciltte kabarcıklar görülür ve bu el ve ayaklara yayılabilir.
Herpanjina normalde ağızdan ağza tükürük yoluyla bulaşır. Virüs bulaştıktan sonra herpanjina belirtileri 6 güne kadar görünmeye başlar. Hastalığın iyileşmesi 2-3 haftayı bulabilir. Herpanjina hastalığı boğazda yaralara neden olabilir ve boğaz yarası çocuğun beslenmesini oldukça ağrılı ve sorunlu hale getirebilir. Bu nedenle herpanjina hastalığı atlatılana kadar çocuklara katı besinler verilmemelidir. Bunların yerine sıvı besinler ve çok daha yumuşak besinler yedirilmelidir.
Uzmanlar Herpanjina hastalığını önlemeye yönelik olarak çocukların virüsle temas riskini azaltmak için yaz aylarında özellikle dışarı çıktıklarında ellerini sıklıkla yıkamalarını öneriyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir